Translate

Doniczki z gazety na rozsadę - jak zrobić

Takie doniczki z gazety są świetne na rozsadę warzyw nie lubiących przesadzania, jak arbuz, cukinia, dynia czy ogórek. Rośliny sadzi się razem z papierem.

Gotowa rozsada dyni w doniczce z gazety.

Doniczki z gazety są bardzo tanie. Stopień trudności ich wykonania można porównać do robienia papierowych samolocików. Po posadzeniu rośliny, papier bardzo szybko się rozkłada i nie przeszkadza jej rosnąć. Gazeta magazynuje też wodę i oddaje ją roślinie w razie jej braku.

Doniczki z gazety są najlepsze na rozsadę warzyw nie znoszących przesadzania, czyli zwłaszcza dyniowatych. Arbuz, dynia, cukinia czy ogórek źle reagują na wszelkie manipulacje przy korzeniach.

Gdy sadzi się je razem z doniczką z papieru, świetnie się przyjmują, bez stresu.😊

Jak zrobić doniczkę z gazety


1. Gazetę złożyć na pół. Najlepiej zrobić 2-3 warstwy gazetowe (doniczka 1-warstwowa łatwo rozmięka podczas podlewania). Rozmiar z całej gazety jest w sam raz dyni, cukinii, ogórka, patisona.


---------------------------------
2. Złożyć lewą stronę gazety w trójkąt.




--------------------------------
3. Prawe skrzydło trójkąta przełożyć na lewą stronę.


--------------------------------
4. Teraz zrobić taki sam trójkąt z prawej strony.



--------------------------------
5. Lewe skrzydło trójkąta przełożyć na prawą stronę.


--------------------------------
6. Wyjdzie coś w rodzaju piramidy do góry nogami.


-------------------------------
7. Zewnętrzne brzegi złożyć do środka, a potem jeszcze raz.



-------------------------------
8. Odwrócić całość do góry nogami i złożyć brzegi do środka, jak w punkcie 7.



-------------------------------
9. Doniczka z gazety jest już prawie gotowa. Trzeba ją jeszcze rozłożyć. U góry ma coś w rodzaju uszu, które wywija się na zewnątrz.




-------------------------------
10. Aby uszy nie odstawały za bardzo na boki, można je spiąć spinaczem biurowym.


-------------------------------
11. Gotowe doniczki trzeba ustawić na podstawkach. Najlepiej grupować po kilka na tacy, kuwecie lub w pudełku. To ułatwia wynoszenie rozsady na hartowanie na zewnątrz.


------------------------------
12. Doniczki z gazety wypełnić ziemią, posiać rośliny i czekać aż wyrosną. W ciepłe dni można je wynosić na zewnątrz. W nagrzanej ziemi i w słońcu warzywa lepiej wschodzą.


------------------------------
13. Warzywa sadzi się razem z papierem. Doniczka z gazety, nawet zrobiona z kilku warstw papieru, rozmięka. Aby nie pękła podczas sadzenia w ogrodzie, można ją przenieść np. takim narzędziem zrobionym ze starej kuchennej łopatki. 



Doniczka z gazety i patison

Figa jadalna – właściwości oraz ciekawostki

Dziś figi traktuje się jako bakalie. Dawniej w Polsce były lekiem. Przez wieki figi uprawiano w gruncie i figarniach, zamiast przywozić z ciepłych krajów.


Figa jadalna nadaje się do uprawy w gruncie, szklarniach, donicach. Przed wiekami budowano dla niej specjalne figarnie.

Figa jadalna to roślina występująca wiele razy w Biblii. W krajach o ciepłym klimacie – w rejonie Morza Śródziemnego – jest uprawiana od tysięcy lat. Owoce figi były pokarmem oraz lekiem bogatych i biednych.

Świeże owoce fig szybko się psują. Trzeba je zjeść w ciągu kilku dni. Przed wiekami nie było sposobu, by dowieźć do Polski świeże figi np. z Grecji. Przywożono tylko suszone owoce, bo te nie psują się bardzo długo.

W Polsce figi świeże uważano za tak cenne, że opłacało się je uprawiać w naszym chłodnym klimacie. Były poszukiwanym lekiem i kosmetykiem. Przy dworach szlacheckich i pałacach figa była sadzona obowiązkowo.

Figi są w Polsce uprawiane od co najmniej XVI wieku. Pisał o nich Piotr Crescentyna w „Księgach o gospodarstwie” z 1549 roku. Figi uprawiano w gruncie oraz figarniach (specjalnych szklarniach dla fig).

„Pospolicie budują na nie Figarnie, ale tego nakładu nie potrzeba: niech tylko będą od mroźnych stron zasłonięte, na szpalerze rozciągnione, na zimę dobrze otulone matami, a wytrzymają” – pisał słynny polski botanik ks. Krzysztof Kluk w książce „O roślinach, ich trzymaniu, rozmnożeniu i zażyciu” w 1777 roku.

Świeże owoce fig - z botanicznego punktu widzenia to owocostany kwiatów żeńskich. Figa ma bowiem skomplikowany sposób owocowania.

Figi jako lek

W ciepłych krajach figi w medycynie ludowej były stosowane m.in. w chorobach serca, żołądka, przy przeziębieniach, na trudno gojące się rany.

W Polsce owoce fig były przez wieki lekiem na głuchotę. Mieszano je z tłuczonymi nasionami rzeżuchy i zjadano.

Uważano je także za świetną odtrutkę na wszelkie jady (np. zakażenia) – najlepiej figi miały działać jedzone na czczo z orzechami włoskimi. Przed wiekami była to mikstura luksusowa. Figi, nawet te z uprawy w Polsce, oraz orzechy włoskie były bardzo drogie.

Figi były niezbędne w jadłospisie pań, które chciały mieć piękną cerę. Hyzop „jadany z figami w mięsnej polewie cerę i płeć cudną daje” – pisał Józef Rostafiński w „Zielniku czarodziejskim” z 1893 roku.

Figa jadalna uprawiana w donicy.


Figi w kuchni

Obecnie figi są używane w kuchni jako bakalie. Dawniej figi, jeśli dodawano do dań, to jako kosmetyk lub lek. Najbardziej pożądane w kuchni były nie owoce lecz… drewno figi. Łyżka kucharska z figowego drewna była podstawowym sprzętem do gotowania. Dlaczego? Przez wieki uważano, że „Kucharz gdy miesza warzechą z figowego drewna rychło i smaczno nagotuje potrawy”.

Nie jest łatwo wyhodować w polskim klimacie tak dużą figę, by wystrugać z niej łyżkę do mieszania w garnkach. Dlatego radzono sobie inaczej – gałązki figowe wrzucano do gotującego się mięsa, aby szybciej było miękkie.😏

Figi wypuszczają sporo odrostów od korzeni, np. po przemarznięciu części nadziemnej.  


Więcej o uprawie fig CZYTAJ TUTAJ


Fasola w orzełkiem, czyli patriotyzm w ogródku

Jej ziarna mają znak przypominający orzełka. W okresie zaborów fasola z orzełkiem była symbolem patriotyzmu i niepodległości Polski. Uprawiano ją w konspiracji.

Fasola z orzełkiem jest też nazywana fasolką orzełkową czy fasolą niepodległości. Była uprawiana konspiracyjnie w czasach zaborów Polski. Dziś ciągle są symbolem patriotyzmu. Te nasiona to prezent dla bloga Niepodlewam od Polonii w Chicago.😊

Fasola z orzełkiem jest znana też jako polska fasola z orzełkiem, fasola orzełkowa i fasola niepodległości. Znak na nasionach faktycznie przypomina orzełka z rozpostartymi skrzydłami. Czasem znamię jest większe i układa się  w orła w koronie (według niektórych – piastowskiego). Są też tacy, którzy w znamionach na fasolkach widzą wzniesioną w dłoniach hostię i nazywają ją fasolą z hostią.

Fasola z orzełkiem jest na polskiej liście produktów tradycyjnych. To stara, odporna odmiana fasoli. Jak stara i skąd dokładnie pochodzi – nie wiadomo.

Fasola z orzełkiem to odmiana tyczna. 

Fasola niepodległości

O fasoli z orzełkiem w ogóle nie wspomina ks. Krzysztof Kluk – znakomity polski botanik, w swojej książce „O roślinach, ich trzymaniu, rozmnażaniu i zażyciu”, która została wydana w 1777 r., czyli zanim Polska straciła niepodległość. Co ciekawe, w tych czasach fasolę nazywano z reguły… groch niemiecki, jako nowinkę z Niemiec (czyli jednego z zaborców). Wówczas zdecydowanie popularniejszy w Polsce był zwykły groch. Jednak znano ok. 200 odmian fasoli, w tym o pstrym zabarwieniu nasion.

Kiedy Polska straciła niepodległość, najprawdopodobniej właśnie w jednej z pstrych odmian dopatrzono się orzełka i tak została fasolą patriotyczną. Wiek XIX to był czas, gdy – w ramach oporu przeciw zaborcom - noszono biżuterię patriotyczną. Na pierścienie i medaliony z orzełkami nie każdego było stać. Fasolę z orzełkami zaś mógł uprawiać każdy, ale trzeba było ją siać konspiracyjnie. Nasiona przekazywano sobie w wielkiej tajemnicy. Zabierano nawet na emigrację.

Gdy Polska była pod zaborami, za uprawę fasoli niepodległości groziły represje. Ponoć w zaborze rosyjskim mogła to być nawet zsyłka na Sybir. W wielu rodzinach fasolę niepodległości dodawano do potraw świątecznych, np. wigilijnych, czy w rocznice patriotycznych wydarzeń. Z fasoli orzełkowej robiono różańce albo noszono przy sobie jako coś w rodzaju narodowego talizmanu.

Obecnie tradycja uprawy polskiej fasoli patriotycznej ma się chyba najlepiej w… USA. Popularna jest w ogródkach polskich emigrantów. Fasola na zdjęciach została wyhodowana z nasion, które dostałam właśnie od Polonii z Chicago.😊

Liść fasoli z orzełkiem.

Smak fasoli z orzełkiem

Fasola niepodległości do jedzenia jest najlepsza w postaci nasion. Strąki są duże, zielone, szerokie, mięsiste, ale włókniste. Do gotowania na zielono, jako fasola szparagowa, nie są najlepsze.
I tu ciekawostka: gdy Polska była pod zaborami rzadko jadano fasolę (groch niemiecki) w postaci zielonych strąków. Ten zwyczaj był niemiecki i na ziemiach polskich uważano go za kulinarną fanaberię. Do dań polskich używano suchych nasion fasolki.

Strąki fasoli z orzełkiem.

Odporność fasoli z orzełkiem

Fasola z orzełkiem jest łatwa w uprawie. Rośnie zdrowo, nie sprawia problemów, jest średnio plenna. Wymaga podpór, bo to odmiana tyczna. Dorasta do 2-3 m wysokości.

Fasola niepodległości ma białe kwiaty, czyli w jednym z kolorów na polskiej fladze.

Kwiat fasoli z orzełkiem.


Ptaki w ogrodzie – jakie rośliny zwabią je zimą

Gdy mają co jeść, do ogrodu przyfruwa zimą mnóstwo ptaków. Karmnik to za mało. Warto sadzić rośliny, których owoce i nasiona zwabiają sikory, sójki, jemiołuszki i inne.

Zimą ptaki w ogrodzie to swego rodzaju dekoracja i inspekcja sanitarna. Gdy przylatują, zwabione apetycznymi dla nich owocami, przy okazji przejrzą korę drzew i krzewów, usuwając z nich szkodniki. Prawie każde owoce, pozostawione na drzewach i krzewach, znajdują swoich amatorów.

Niektóre rośliny ptaki lubią szczególnie.


Berberys

Za jego owocami przepada mnóstwo ptaków. Kolczaste gałązki berberysów są także świetnym schronieniem, np. przed kotami, dla drobnych gatunków ptaków.

Berberys

------------------------------

Cis

Dla ptaków atrakcyjne są tylko odmiany żeńskie cisów, które zawiązują czerwone owoce (nibyjagody). Ptaki zjadają ich czerwone osnówki (pozostałe części cisów są trujące). Bardzo lubią je np. sikory modre.

Cis (żeński)

------------------------------

Dąb

Żołędzie dębów zwabiają do ogrodu sójki. Zimą to często ich główny pokarm. Na skrzydłach sojki mają charakterystyczny niebieski pasek. Potrafią naśladować głosy innych zwierząt, nawet… kota.

Dąb

------------------------------

Jabłoń

Atrakcyjne dla ptaków są zwłaszcza małe owoce jabłoni ozdobnych. Jednak, np. zięby, chętnie skubią zwykłe jabłka, a także gruszki czy śliwki.

Jabłoń purpurowa

-----------------------------

Jałowiec

Jałowce, zwłaszcza pospolite, to obfita, zimowa spiżarnia np. dla kwiczołów. Przed 100 laty polowano na kwiczoły właśnie zimą. Ponoć zjadany przez nie jałowiec sprawiał, że mięso miało wykwintny smak. Obecnie kwiczoły są pod ochroną.

Jałowiec pospolity

-----------------------------

Jarzębina

Ptaki, podobnie jak ludzie, najchętniej zjadają owoce jarzębiny po pierwszych przymrozkach. Jarzębinę lubią m.in. kwiczoły i jemiołuszki.

Jarzębina

----------------------------

Krwawnik

Nasiona z kwiatostanów krwawników lubią zimą wyskubywać np. szczygły. Przekwitłe baldachy krwawników, gdy pokryje je śnieg, są przy okazji piękną dekoracją ogrodu.

Krwawnik

---------------------------

Oset

Nasiona ostów to przysmak szczygłów. Gdy ostów jest dużo, przylatują do nich stadami.

Oset

---------------------------

Rokitnik

Gałęzie rokitnika oblepione owocami chętnie odwiedzają m.in. jemiołuszki i kwiczoły. Do wiosny wyskubują wszystkie owoce.

Rokitnik

--------------------------

Słonecznik

Nasiona słoneczników są tak lubiane przez taki, że rzadko pozostają niewyskubane do zimy. Uwielbiają je m.in. szczygły, sikory i wróble. Tarcze słoneczników (także odmian ozdobnych) z dojrzałymi nasionami można ścinać pod koniec lata, suszyć i wywieszać zimą dla ptaków.

Słonecznik

--------------------------

Sosna

Szyszki sosen, ale też świerków i jodeł to przysmak m.in. krzyżodziobów oraz kowalików. Po ich uczcie pozostają pod drzewami wydłubane z nasion szyszki, które są świetnym materiałem do ściółkowania (nie rozsiewają się z nich iglaki). Na dużych sosnach chętnie żerują dzięcioły, wydziobując owady z drewna.

Sosna kosodrzewina

-------------------------

Winobluszcz

Owocuje bardzo obficie. To bardzo obfita stołówka dla ptaków. W połowie zimy zwykle prawie wszystkie owoce są zjedzone.

Winobluszcz

Jak zwabić motyle do ogrodu CZYTAJ TUTAJ
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...