Translate

Floksy szydlaste wiosną – pielęgnacja

To kwiaty łatwe w uprawie. Aby w kwietniu i maju zamieniły się w kwitnące poduszki, trzeba o nie zadbać na przełomie zimy i wiosny.

Floks szydlasty to niska bylina bardzo łatwa w uprawia. Ma charakterystyczne listki jak igły (czy – jak kto woli - szydła), ale niekłujące. Zakwita w kwietniu i maju. Jeśli poświęci się floksom nieco uwagi przed kwitnieniem, kwiatów jest tak dużo, że tworzą kolorowe poduszki. Co zrobić, by osiągnąć taki efekt?

                                                           Floksy szydlaste w marcu.

                                                          Floksy szydlaste w kwietniu.

1. Oczyścić kępy floksów na przełomie zimy i wiosny

W pielęgnacji floksów szydlastych ważny jest marzec. W tym czasie ich kępy są zszarzałe, mało atrakcyjne. Jednak to tylko pozory. Już po kilku tygodniach – w kwietniu – pojawią się dziesiątki kwiatów.

Na początek kępy floksów warto lekko rozluźnić palcami. Zaschnięte, np. takie, które były zasypane hałdami śniegu, przyciąć. Trzeba też usunąć z floksów resztki jesiennych liści itp.

Przeczytaj także: Floks szydlasty - przycinanie


2. Zasilić floksy w marcu

Po uporządkowaniu rabaty, rozsypać wśród floksów nawóz do roślin kwitnących w granulkach. Nawóz może być dowolny – ważne, aby miały sporo fosforu i potasu.


3. Rozsypać ściółkę

Na zakończenie rozsypać wśród floksów szydlastych ściółkę (także wewnątrz kęp). Można użyć np. kory. Ja używam resztek sprzed drewutni.

Floksy bardzo dobrze reagują na ściółkowanie. Ściółka rozkłada po około roku i zamienia w próchnicę. Taka ziemia lepiej magazynuje fosfor i potas z nawozu. Ściółkowane floksy są bardziej odporne na suszę. Praktycznie nie trzeba ich wtedy podlewać (wyjątek: dłuższa susza). Lepiej się także ukorzeniają, co sprawia, że kwitnące poduszki robią się większe w następnym roku.


Przeczytaj także: Rozmnażanie floksów szydlastych



Liście w kształcie serc – 6 ciekawych roślin

Wiele roślin ma liście w kształcie serc. Niektóre to rośliny pokojowe. Inne można uprawiać w ogrodzie. Oto kilka z nich.

Liście w kształcie serca zawsze zwracają uwagę. Bo kojarzą się z uczuciami.💓 Nieprzypadkowo np. hoje sercolistne są sprzedawane w okresie Walentynek. Kiedy taki prezent rośnie i kwitnie po prostu serce rośnie.😊 Oto kilka roślin z liśćmi jak serca:

Hoja sercowata (Hoya kerii)

Ze względu na kształt liści hoja sercowata jest często sprzedawana – jako drobny upominek – w okresie Walentynek. To zwykle pojedyncze liście-serduszka wsadzone do małych doniczek. Liście dość dobrze się ukorzeniają, ale trzeba sporo cierpliwości, by wyhodować z nich okazałe pnącze, które zakwitnie. Warto czekać: kwiaty wyglądają jakby były zrobione z lukru.

Hoję sercowatą odkrył Arthur Francis George Kerr prawdopodobnie w 1910 r. W Europie pierwszy okaz zakwitł w sierpniu 1911 r.

                                                                    Hoja sercowata


Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis)

To wysoki krzew lub niskie drzewo. Judaszowiec kanadyjski obsypany jest wiosną tysiącami różowych (rzadziej – białych), drobnych kwiatów. Wyrastają nawet z pni! Liście w kształcie serc pojawiają się dopiero pod koniec kwitnienia.

Judaszowce są bardzo popularne w USA, tak jak w Polsce – lilaki.

                                                              Judaszowiec kanadyjski


Milion serc (Dischidia rusciflia)

Drobne listki tej doniczkowej rośliny wyglądają jak wisiorki w kształcie serduszek. Jest ich bardzo dużo na długich pędach, ale nie milion. To piękny sukulent, niezbyt trudny w uprawie.

                                                                         Milion serc


Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata)

Znana jest także jako hutujnia i tułacz. To niska bylina okrywowa ozdobna przede wszystkim z liści. Jej drobne kwiaty są zebrane w kłosy. Sercowate liście pstrolistek często są w różnych kolorach. Na tym samym egzemplarzu mogą być zielone i pstre. Liście wielobarwne nigdy nie mają takiego samego wzoru.

                                                               Pstrolistka sercowata


Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella)

W ogrodzie Niepodlewam szczawiki wyrosły „same” pod aronią wiele lat emu. Odporne są na wszystko. Ich liście są 3-częściowe; każda część ma kształt serca. Kwiaty szczawików zajęczych są białe, pojawiają się w maju.

                                                                  Szczawik zajęczy


Ziarnopłon wiosenny (Ficarnia verna)

Ta niska, mało wymagająca bylina jest uprawiana pod drzewami, na trawnikach, w półcienistych miejscach. Wczesną wiosną najpierw pojawiają się listki w kształcie serc, a następnie liczne, żółte kwiatuszki.

                                                                 Ziarnopłon wiosenny


Lizaki z jabłek Granny Smith – ciekawostki o owocach

Jabłka Granny Smith chrupać można na surowo. Albo jeść w szarlotkach, sałatkach, tartach. Robione są też z nich lizaki! To kulinarne dzieła sztuki, które kalorii mają niemało.

                                      Lizaki z jabłek Granny Smith z karmelem i cukierkami.


Jabłoń Granny Smith ma charakterystyczne owoce: zielone, chrupkie, z zielonobiałym miąższem, który praktycznie nie ciemnieje po przekrojeniu. Poza tym jabłka tej odmiany zachowują fason po upieczeniu. Dlatego zawsze wyglądają nienagannie we wszelkich daniach. Czy są smaczne? W USA prezydenci dzieleni są na tych, którzy nie lubią albo lubią jabłka Granny Smith. Ta odmiana jednak nie pochodzi jednak z USA lecz z Australii!

W czekoladzie lub karmelu

Jabłka Granny Smith są znane na całym świecie. To delikatesowe owoce dostępne w sklepach cały rok (można też jabłonkę posadzić w ogrodzie). Nie są tanie, dlatego kupuje się je często na sztuki i na specjalne okazje. Lizaki z jabłek Granny Smith też.😉 Gotowe tego typu słodycze mają oczywiście jabłka w środku. Na zewnątrz zaś są oblane czekoladą ciemną lub białą, karmelem. Bardzo często takie lizaki to raczej rodzaj deseru. Posypane są obficie orzechami, wiórkami kokosowymi i cukierkami. Kalorii mnóstwo, ale rzeczywiście smacznych.

Zobaczcie na zdjęciach i oceńcie sami!😋

                                  Lizaki z jabłek Granny Smith z karmelem i orzechami pekan.


                                         Lizaki z jabłek Granny Smith z karmelem typu toffi.


Znaleziona przez babcię

Jabłoń Granny Smith to stara odmiana. Znaleziona została przez Marię Ann Smith w 1868 r. w sadzie w okolicach Sydney (Australia). Maria miała wówczas 69 lat (zmarła dwa lata później). Stąd nazwa jabłka: Granny Smith (z angielskiego - Babunia Smith). Babcia Smith z pewnością nie spodziewała się, że ona i jej jabłonka staną się aż tak słynne.

Choć Granny Smith to odmiana australijska, jest bardzo lubiana zwłaszcza w USA. Szarlotkę z tymi jabłkami oraz żurawiną lubił prezydent Ronald Reagan. Ciasto z Granny Smith oraz cynamonem było w menu lunchu, który odbył się z okazji inauguracji Baracka Obamy na prezydenta USA.

Z jabłek Granny Smith Amerykanie robią również frytki. To ma być zdrowsza wersja niż z ziemniaków.😉

                                       Tak wygląda jabłko Granny Smith bez słodkiej polewy.


Przeczytaj także: Jabłoń Granny Smith - uprawa, odporność, zapylacze



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...