Translate

Kocimiętka wśród róż – obwódka, tło i ochrona

Pustą przestrzeń wokół krzewów róż można wypełnić kocimiętką. Obie rośliny bardzo dobrze obok siebie rosną. Wzajemnie podkreślają swoją urodę.

Nie jest łatwo znaleźć towarzystwo dla róż, zwłaszcza jeśli mają to być rośliny sadzone między nimi. Róże bowiem wymagają pielęgnacji cały sezon: kopczykowania, przycinania, nawożenia, usuwania przekwitłych kwiatów… Gdy chodzi się między krzewami, łatwo podeptać i połamać inne kwiaty.

Róże i kocimiętka jako tło.


Kocimiętka to bylina, która na różankach sprawdza się doskonale. Powodów jest kilka:

1. Podobne wymagania

Kocimiętka, tak jak róże, uwielbia słoneczne stanowiska. Toleruje jednak także półcień. Dlatego, gdy róże latem się rozrosną, im to nie przeszkadza.

Kocimiętka nie potrzebuje nawożenia, ale nie przeszkadza jej nawożenie róż.

2. Dywanowe tło

Kocimiętka tworzy dywany o wysokości 20-30 cm. Moim zdaniem najładniej wygląda, gdy posadzi się ją na obwódkach rabat z różami. Kocimiętka, rozrastając się, stopniowo zadarnia puste miejsca między różami. Powstaje ładne, naturalne tło dla róż.

Kocimiętka tworzy zielone kobierce.

Kocimiętce nie przeszkadza, gdy czasem się ją nadepnie. Gdy za bardzo się rozrośnie, można ją wyrwać tu i ówdzie, np. by wokół róży usypać kopczyk na zimę. Szybko odrasta, ale jednocześnie nie zachwaszcza różanki. To roślina wieloletnia.

3. Zapach

Przypomina kompozycję mięty, cytryny oraz żywicy. Bardzo dobrze komponuje się z zapachem róż, ale jednocześnie nie dominuje.

Kwiaty kocimiętki najczęściej są niebieskie lub fioletowe.

4.Odstrasza szkodniki róż

Olejek eteryczny, wydzielany przez kocimiętkę, odstrasza szkodniki róż, m.in. mszyce. Zapachu kocimiętki nie lubią też komary.

5. Czas kwitnienia

Kocimiętka kwitnie w tym samym czasie jak róże, czyli od czerwca do pierwszych mrozów. Najczęściej jej kwiaty są fioletowe i niebieskie, rzadziej białe i różowe. Idealnie pasuje zwłaszcza do róż białych, kremowych, żółtych, fioletowych, różowych, morelowych.

Kocimiętka obok róż czerwonych też ładnie wygląda.

Kwiaty kocimiętki, choć jest ich dużo, zawsze pozostają na drugim planie. Najważniejsze na rabacie są kwiaty róż.

Jest wiele odmian róż, zwłaszcza starych, które kwitną obficie tylko na początku i pod koniec sezonu. Kocimiętka ożywia wtedy różankę. Rabata z różami nie sprawia wtedy wrażenia, że jest pusta.


Kiedy i jak siać kocimiętkę CZYTAJ TUTAJ

Maszyny rolnicze jako kwietniki – pomysły

Zamiast się ich pozbywać, można je wkomponować w ogród. Do wykorzystania są wozy konne, pługi, brony, sieczkarnie i inne maszyny rolnicze. Ciekawie urozmaicają architekturę ogrodową.

Jeszcze 50 lat temu pług czy wóz konny były bardzo cenne, tak jak dziś ciągnik z nawigacją satelitarną. Teraz mają często wartość złomu albo sentymentalną, bo używali ich np. dziadkowie. W ogrodzie odzyskują drugą młodość. To kilka pomysłów z zaprzyjaźnionych ogrodów:

Sieczkarnia w roli rzeźby

Taki ekstra wyposażony model sieczkarni był kiedyś marzeniem okolicznych rolników. Ta maszyna służyła do robienia obroku dla koni. W tym ogrodzie stoi w wyeksponowanym miejscu przy bramie wjazdowej, jak rzeźba. Robi wrażenie!


------------------------------------------------------

Brona jak parawan

Przesłania od ulicy altanę w ogrodzie letniskowym. W sezonie, na groźnie wyglądających zębach, wieszane są donice z kwiatami. Brona jest umieszczona między dwoma klonami.


-----------------------------------------------

Konny wóz na kwiaty

Ten wóz jest w tak dobrym stanie (brakuje tylko dyszla), że tylko zaprząc konia i można ruszać w drogę. W ogrodzie letniskowym służy jako kwietnik i miejsce do zabaw dla dzieci. W doniczkach, które na nim stoją, rośnie bluszczyk kurdybanek.


-------------------------------------------------

Pług po kaliną

To ogród na wsi, gdzie od zawsze w przedogródkach uprawiano kaliny. Stary pług trafił właśnie pod kalinę. Właścicielka pomalowała go na ulubiony, zielony kolor.


-----------------------------------------------------

Pług wśród róż

Ten sam ogród: drugi pług właścicielka umieściła wśród róż. Obu pługów używali kiedyś jej przodkowie. Ma do nich duży sentyment. Podobnie jak do róż. Kiedyś właścicielka miała ponad 100 krzewów różanych. Teraz kilka, bo to krzewy wymagające systematycznej pielęgnacji, a zdrowie już to co kiedyś.


----------------------------------------------------

Krajzega na kwiaty

To była kiedyś podręczna krajzega do przycinania np. palików na pastwisko dla krów i koni. Na emeryturze ma miejsce pod oborą. Teraz stoją na niej skrzynki z kwiatami.


-------------------------------------------------------

Pług na kółkach

Perełka techniki z dwnych lat. Takie pługi z kołami mieli tylko majętni gospodarze. Dziś pług jest ozdobą dużego skalniaka przed domem. Służy jako kwietnik.


---------------------------------------------------

Koło od wozu

Wozy konne z kołami bez opon przestano używać w Polsce w latach 70. XX wieku. Koła dość często można spotkać w roli dekoracji posesji. Kowalskie obręcze okazały się trwalsze niż najlepsze opony. To koło jest ozdobą rabaty z azaliami i różanecznikami.





Stroik z ciętej gwiazdy betlejemskiej – pomysł na stół

Gwiazda betlejemska (poinsecja) kwitnie w donicach, gdy dni są najkrótsze w roku. Można ją też traktować jak kwiat cięty. Jej kolorowe rozety pięknie wyglądają w stroikach na świątecznym stole.

Gwiazdy betlejemskie (poinsecje) to kwiaty doniczkowe, które wygodniej co roku kupować. By zakwitły ponownie na parapecie, trzeba im zapewnić długie noce. W XXI wieku to bardzo trudne, bo w pokoju włącza się światło, palą się lampy uliczne… Moje poinsecje przez kilka lat przykrywałam kołpakami z papieru, by mogły zakwitnąć. To jednak kłopotliwe. Teraz wolę je kupić co roku – to wydatek kilku złotych.

Pomysł na stroik – nie tylko na bożonarodzeniowy stół – znalazłam na Stars-for-Europe.com. Zaglądam tam od bodajże od 10 lat przed Bożym Narodzeniem w poszukiwaniu inspiracji. W tym roku spodobał mi się pomysł z ciętą gwiazdą betlejemską

Aby zrobić stroik z gwiazdy betlejemskiej (poinsecji), potrzebne są:

  • Gwiazda betlejemska (poinsecja) w doniczce
  • 2 przezroczyste szklane wazony duży i mały (ja wykorzystam wazon i szklankę)
  • Cukierki (albo kamyki)
  • Woda
  • Nożyczki

------------------------------------------------------------

Wykonanie stroika

1. Mały wazon wstawić do dużego.

-----------------------------------------------------------

2. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnić cukierkami (albo kamykami).


----------------------------------------------------------

3. Nalać wodę do mniejszego wazonu.


-----------------------------------------------------------

4. Gałązki gwiazdy betlejemskiej uciąć. By nie kapał mleczny sok, skaleczone końce włożyć na chwilę do mocno ciepłej wody. Ułożyć bukiet i wstawić do zimnej wody.



Oczywiście do bukietu można dodać np. ostrokrzew, świerk, sosnę. Taka kompozycja zachowuje trwałość co najmniej 2 tygodnie.


Warto wiedzieć

Gwiazdy betlejemskie (poinsecje) mają trujący, biały sok. Jeśli kapnie na skórę, trzeba ręce umyć. Najlepiej poinsecje ciąć w rękawiczkach. W kompozycji powyżej sok nie można kapnąć na cukierki. Dla bezpieczeństwa można je zastąpić np. kamykami.

Zdjęcia: Stars For Europe


Asparagus zimą – dlaczego gubi liście

Tak się dzieje, gdy asparagus (szparag) ma zimą za ciepło. Czasami asparagus traci zieloną szatę także z powodu szkodników. To roślina świetnie zimująca w chłodnych mieszkaniach.

Asparagus (szparag) to popularna roślina. W doniczkach uprawia się wiele jego gatunków. Najbardziej odporny i najczęściej spotykany na parapetach jest szparag gęstokwiatowy Sprengeri oraz Meyeri (Asparagus densiflorus). W ogrodach zaś sadzi się szparag lekarski (Asparagus officinalis) jako warzywo.

Asparagus (szparag) gęstokwiatowy Meyeri

To roślina niewymagająca. Zimą jednak asparagus sprawia problemy. Uciążliwe jest osypywanie się liści (igieł) na ziemię. W rzeczywistości nie są to liście ani igły lecz gałęziaki (coś w rodzaju pędów). Pełnią one podobne funkcje jak liście. Prawdziwe liście asparagusów to łuski, które pokrywają pędy. Trzeba się dobrze przyjrzeć, by je zauważyć.

Gdy asparagusy (szparagi) mają nieodpowiednie warunki, w pierwszej kolejności zrzucają właśnie gałęziaki. Zjawisko zaczyna się zwykle na początku grudnia, gdy mieszkania są już mocno ogrzewane. Do wiosny asparagus traci często większość zielonej szaty. Podłoga pod asparagusem zaś jest wiecznie zaśmiecona. Tak być nie musi.

Asparagus gęstokwiatowy Sprengeri - tak często wygląda zimą.

Na zimę dla asparagusa trzeba znaleźć odpowiednie stanowisko. Asparagus lubi:

Chłodny pokój

Idealna jest temperatura około 15 stopni Celsjusza. Asparagus dobrze toleruje nawet 20 stopni, ale lubi, gdy przynajmniej w nocy w pokoju jest chłodniej. Tak jest często np. w sypialniach.

Można też umieścić asparagusa na zimę np. w piwnicy, garażu lub na klatce schodowej, ale koniecznie z oknem. Temperatura nie powinna jednak w nich spadać poniżej 2 stopni Celsjusza.

Asparagus dobrze znosi przestawianie doniczki z pomieszczenia do pomieszczenia. Nie jest wrażliwy na zmianę kąta padania światła.

To zdjęcie zrobiłam w lutym w ogrodzie w Hiszpanii. Temperatura była bliska 0 stopni Celsjusza. Tam asparagusy uprawia się w gruncie. Chłód jak widać lubi, bo wypuszcza pędy kwiatowe.

Światło

Im jest go więcej, tym lepiej. Zimą najlepsze są okna od południa i zachodu.

Zraszanie

Jeśli jest możliwość, asparagusy dobrze raz w tygodniu wstawić do wanny lub kabiny prysznicowej i zrobić im krótki prysznic. To prosty sposób na ograniczenie szkodników, zwłaszcza mszyc i wciornastków.

Samo zraszanie nie wystarczy, by asparagus się nie osypywał. Ważniejsze jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Podlewanie

Asparagusy zimą podlewa się oszczędnie. Bardziej im szkodzi nadmiar wody niż przesuszenie. Na korzeniach asparagusy mają bulwy i w nich magazynują wodę.


Co zrobić z asparagusem, który całkiem osypał się zimą na podłogę?


1. Przyciąć – do 1/3 pędów.

2. Ustawić na parapecie za firanką, by nie straszył wyglądem.

3. Podlewać bardzo oszczędnie.

4. Wiosną przesadzić – na pewno się ładnie zazieleni.

Jeśli podczas kolejnej zimy nie znajdzie się dla asparagusa chłodnego miejsca w domu, warto go posadzić na balkonie lub w ogrodzie. Niestety, polskiej zimy nie przetrwa.

W ogrodzie i na balkonie asparagusy są świetnym tłem dla kolorowych kwiatów.


Warto wiedzieć

Asparagusy były bardzo popularne w polskich domach już w XIX wieku. Robert Betten radził w książce „Praktyczna hodowla kwiatów w pokoju” z 1901 roku, by asparagusy umieszczać w pokojach położonych od zachodu, a także:

„[…] Gdzie do pokoju wpadają wilgotne powiewy, np. od jeziora, tam rośliny zachowują długo piękną szatę zieloną”.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...