Pietruszka to warzywo lubiące chłód. Kiełkuje już w temperaturze 2-3 stopni Celsjusza. Siewki potrafią wytrzymać wiosenne przymrozki.
Pietruszka kiełkuje zwykle 14-28 dni, czyli długo w porównaniu do innych warzyw. Gdy wiosna jest sucha i ciepła, kiełkowanie może jednak trwać jeszcze dłużej. Ten typ po prostu tak ma i trzeba cierpliwie czekać:)
Na wzejście pietruszki czeka się bardzo długo. |
Ogólnie pietruszka nie jest trudna w uprawie. Najbardziej kłopotliwa jest właśnie na etapie wschodzenia. Kiełkuje długo i nierównomiernie. Wini się za to często jakość nasion. Jednak zwykle główną przyczyną jest brak wody.
Aby pietruszka ładnie wzeszła – 3 zasady:
1. Wczesny siew – pietruszka bardzo lubi być siana jak najwcześniej, najlepiej w marcu lub najpóźniej do połowy kwietnia. Wtedy bowiem ma chłodno, a poza tym gleba jest dla niej wystarczająco wilgotna. Im późniejszy siew pietruszki, tym większe ryzyko, że pietruszka wzejdzie źle.Można nawet siać pietruszkę późną jesienią (listopad i grudzień). Wtedy wiosną sama sobie wybierze najlepszy termin na kiełkowanie.
Nasiona pietruszki zachowują zdolność kiełkowania przez 2-3 lata. Gdy są przechowywane w suchym miejscu, to nawet jeszcze dłużej. |
2. Siew z rzodkiewką – w tym samym rzędzie co pietruszkę, warto siać jednocześnie rzodkiewkę. Korzenie rzodkiewki rozpulchniają glebę, co wschodząca pietruszka bardzo lubi. Poza tym liście rzodkiewki wyznaczają rzędy, gdzie pietruszka była posiana.
Dodatkowa korzyść to oszczędność miejsca, bo z tej samej grządki zbiera się dwa warzywa.
Nasiona pietruszki na taśmie są trochę niepraktyczne, bo nie można w tym samym rzędzie posiać również rzodkiewki. Zaleta - na taśmach są sprzedawane nasiona pietruszki ciekawych, rzadkich odmian. |
3. Podlewanie – nasiona pietruszki, aby wzejść, muszą mieć wilgotno. Dlatego, gdy gleba jest przesuszona wiosną, nie mogą wykiełkować. Trzeba je podlewać, ale delikatnie (najlepiej zraszać).
Zbyt duża ilość wody też nie jest dobra dla pietruszki. Nadmiernie podlewanie pietruszki to jedna z przyczyn rozwidlania się korzeni.
A propos
Pietruszka jest jednym z moich ulubionych warzyw. Z moich obserwacji wynika, że nawet jeśli posianej pietruszki nigdy się nie podleje, a wiosna jest sucha, ona nie ginie. Wschodzi po prostu jeszcze dłużej i nierównomiernie.Dlatego rzędy z posianą pietruszką zawsze zaznaczam tabliczkami z datą siewu. Po prostu wschodzenie trwa tak długo, że o pietruszce się zapomina. Gdy już w końcu wzejdzie, można jej… nie zauważyć i zniszczyć podczas wyrywania chwastów.
Po przebrnięciu przez etap długiego wschodzenia pietruszka rośnie pięknie. Nie jest wybredna. Trzeba tylko pamiętać, że dużej pietruszki nie należy nadmiernie podlewać (tylko, gdy jest bardzo sucho), bo tego nie lubi. Nadmiar wody to większe ryzyko chorób grzybowych i zniekształcone korzenie.
Pietruszka lubi słoneczne stanowiska. |