Translate

Paleta na kółkach – pomysł na kwietnik

Po dorobieniu kółek drewniana paleta zamienia się w przesuwny kwietnik. Jeśli dostawi się jeszcze jedno piętro, będzie stolik kawowy na taras.



Nie trzeba mieć specjalnych zdolności do majsterkowania, żeby zrobić z drewnianej palety kwietnik na kółkach. Ja używam ich tarasie m.in. do łapania słońca. Dlaczego? Mam taras od zachodu, czyli dość nasłoneczniony lecz zasłania go nieco dom sąsiada.

Dlatego, gdy jest słonecznie, przesuwam kwietniki na kółkach tak, aby warzywa i kwiaty miały o kilka godzin dłużej słońce. Jeśli zaś pada deszcz, przesuwam kwietnik pod zadaszenie. Dzięki temu ulewne deszcze nie niszczą mi upraw w doniczkach, a pomidory czy ogórki – nie chorują. To taki ogród mobilny.

Krok 1

Do palet nadają się zwykłe kółka meblowe, ale powinny się obracać dokoła (o 360 stopni). Dzięki temu kwietnik będzie można przesuwać w różne strony. Takie kółka można kupić w każdym sklepie meblowym (potrzebne są 4 sztuki).


Krok 2

Kółka przybijam gwoździami. Oczywiście można też użyć wkrętarki, ale sztukę wbijania gwoździ mam opanowaną bardziej.😎 Trzeba tylko pamiętać, że gwoździe powinny mieć szerokie łebki (szersze niż dziurki do mocowania w kółkach).

W kółkach są po cztery dziurki do mocowania. Przybijam zwykle tylko po dwa gwoździe i wystarcza. Cztery gwoździe lepiej przybić, jeśli obciążenie palety jest przewidywane duże, np. skrzynia z ziemią i warzywami plus kilka doniczek z kwiatami.



Przybicie kółek do palety zajmuje około 10 minut. Jeśli ma się dwie palety o takich samych wymiarach, można zrobić stolik jeżdżący stolik kawowy.



                                    Pod paletami na kółkach lubi spać mój kot w upalne dni😄


Przeczytaj także: Europalety - pomysł na meble ogrodowe i furtkę

Przyśpieszanie dojrzewania pomidorów w pudełku – prosty sposób

Gdy pomidory nie dojrzewają na krzakach, trzeba je zebrać. Zielone owoce ułożyć można na parapecie lub jeszcze lepiej – w pudełku przykrytym gazetą. Dojrzeją do 2 tygodni. Bez słońca!

Za mało słońca, zbyt późne zrobienie rozsady, nieprawidłowe nawożenie – to najczęstsze przyczyny niedojrzewania pomidorów na krzakach. Najgorzej jest na przełomie lata i jesieni, gdy dni nie dość, że są coraz krótsze, to jednocześnie mniej słoneczne.

Owoce odmian żółtych i białych czasem jeszcze dojrzewają na krzakach nawet w październiku. Gorzej jest w czerwonymi, malinowymi, czarnymi, paskowanymi… Najlepiej je zerwać i zrobić dojrzewalnię pomidorów w domu.

Sposobów na dojrzewanie pomidorów jest wiele. Najpopularniejszy to układanie zielonych owoców na parapetach. Też tak czasem robię, ale jeśli owoce są choć trochę zapłonione kolorem.😊 Całkowicie zielone owoce pomidorów lepiej dojrzewają w pudełkach przykrytych papierem, np. gazetą. Polecam😎

Krok 1

Tekturowe pudełko wyłożyć gazetą lub innym papierem. Zielone pomidory ułożyć jedną, luźną warstwą. 

Krok 2

Przykryć pomidory gazetą. Wystarczy papier rozłożyć luźno.

Pod papierem zbiera się etylen (fitohormon) wydzielany przez pomidory.


Krok 3

Ustawić pudełko w domu. Ja stawiam np. na stole, szafce itp. Nie musi to być nasłonecznione miejsce.

Krok 4

Już po kilka dniach pierwsze pomidory w pudełku zaczynają dojrzewać. Najpóźniej po 2 tygodniach dojrzewają wszystkie. Co ważne: w ten sposób bardzo dobrze dojrzewają nawet owoce odmian czarnych.

                                                                    Dwa dni później

                                                                 Cztery dni później

                    Dwanaście dni później. Te dwa zielone pomidory na dole w rzeczywistości także są                                                   dojrzałe. To odmiana czarna, która ma zielone piętki.

Warto wiedzieć

  • Do przyśpieszania dojrzewania w pudełku nie nadają się pomidory z zarazą ziemniaczaną. Niestety, zgniją.
  • Uważać trzeba na owoce popękane. Na przełomie lata i jesieni to powszechna wada pomidorów spowodowana dużą różnicą temperatury między dniami a nocami (niektóre odmiany są na to bardziej wrażliwe, inne – mniej). Oczywiście popękane pomidory też są smaczne, ale niestety często pleśnieją.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...