Translate

Hodowla dżdżownic w pojemniku – czym je karmić

Gdy kompostownika w ogrodzie brak, dżdżownice można hodować pojemnikach, jak duże puszki czy skrzynie z dnem. Czym je karmić w zamknięciu?

Hodowla dżdżownic w pojemniku (puszce).

Hodowla dżdżownic w pojemnikach jest trudniejsza niż w ogrodowym kompostowniku. Trudniej je karmić oraz utrzymać w pojemniku odpowiednią wilgotność, czyli nie za dużą i nie za małą.

W moim ogrodzie mam 5 kompostowników. Hodowlę dżdżownic kalifornijskich i dendroben – ze sklepu ogrodniczego - założyłam w dużej puszce testowo. Chciałam sprawdzić, czy w zamknięciu rosną, rozmnażają się i dostarczają nawozu, czyli wermikopostu, tak jak w ogrodowym kompostowniku.

Okazało się, że dżdżownice hodowane w puszce rosną jak na drożdżach i mają stada dzieci. Ich apetyty są tak wielkie, że trudno nadążyć z dostarczaniem im jedzenia.

Po 2 miesiącach z tej słomy nie zostało nic.


Problem w tym, że łatwiej wyżywić dżdżownice-głodomory w zwykłym kompostowniku, niż hodowane w zamknięciu. Nie wszystkie resztki się bowiem nadają. Muszą być albo zbutwiałe, albo szybko się rozkładać.

Dlaczego? W pojemniku nie można hodować dżdżownic cały rok – bo zimą zamarzną. Trzeba jesienią je wypuścić do ogrodu albo do zwykłego kompostownika. Karma musi zdążyć rozłożyć na tyle, by dżdżownice mogły ją zjeść. Dlatego, gdy dżdżownice są hodowane w zamknięciu, zalecana jest dieta lekka.😎

W jadłospisie dżdżownic hodowanych w pojemnikach trzeba dobierać resztki, które szybko się rozkładają.

Czym karmić dżdżownice hodowane w pojemnikach:


  • Darń trawnika – najlepsze są płaty trawy z korzeniami i ziemią. Dżdżownice je uwielbiają. Do karmienia dżdżownic w pojemnikach nadaje się też skoszona trawa, ale w niewielkich dawkach. Świeżej trawy dżdżownice nie jedzą;
  • Resztki kwiatów doniczkowych – z bryłą korzeniową, najlepiej z miękkimi pędami, np. trzykrotki;


Dżdżownica dendrobena - to taki spokojny tłuścioszek.


  • Słomiasty obornik – świetny jest stary. Nie ma uciążliwego zapachu i dżdżownice się na nim dosłownie tuczą;
  • Słoma – może być świeża bo bardzo szybko się rozkłada. Dodatek słomy w jadłospisie sprawia, że dżdżownice lepiej się rozmnażają. Zamiast słomy można ewentualnie dać dżdżownicom kawałek tektury (z kartonowego pudełka);
  • Liście – najlepsze są zbutwiałe, np. z drzew owocowych. Mogą być też świeże lecz trzeba wybierać miękkie, np. pokrzywy czy lebiody, które szybko się rozkładają;


Dżdżownica kanadyjska - długa i ruchliwa.


  • Chwasty – tylko drobne, szybko się rozkładające;
  • Resztki z kuchni - obierki warzyw i owoców, ale tylko szybko się rozkładające, np. resztki sałaty, obierki z ogórka, oraz fusy herbaty, kawy i ziół. Nie za bardzo nadają się resztki zwabiające muszki owocowe;
  • Resztki gnojówek roślinnych.


Do karmienia dżdżownic nie nadają się:


  • Resztki  solonych potraw, kości, skorupki jaj;
  • Torebki z herbatą - dżdżownice nie potrafią, tak jak ślimaki, zjeść fusy przez tkaninę;
  • Resztki roślin po opryskach chemicznych – mogą powodować śmierć dżdżownic.


Tak dżdżownice wyglądały po przyjeździe w paczce ze sklepu internetowego.


Wermikompost, czyli odchody dżdżownic, wygląda jak czarna ziemia. Rośliny rosną na nim jak las i są bardziej odporne na choroby.😃

Jak dżdżownice przyjechały ze sklepu CZYTAJ TUTAJ


Korzenie grochu – naturalny nawóz z azotem

To magazyn azotu wyłapanego z powietrza. Dlatego po zbiorze strąków, korzeni grochu nie należy wyrzucać. Są świetnym, naturalnym nawozem. Prosto z nieba!
Groch rośnie w symbiozie z bakteriami, które wiążą azot z powietrza. Jego magazyny to brodawki na korzeniach. Warto go wykorzystywać do nawożenia ogrodu.  

Zbiór grochu uprawianego na zielone strąki kończy się w drugiej połowie czerwca. W lipcu zaś zbiera się strąki na nasiona.

Pędy grochu, a zwłaszcza ich korzenie, to bardzo cenny naturalny nawóz.

Groch, podobnie jak inne rośliny motylkowe, np. fasola czy bób, wchodzą z symbiozę z bakteriami, które potrafią wyłapywać azot z powietrza.

Azot jest magazynowany w korzeniach. Owe minimagazyny wyglądają jak kuleczki albo brodawki. Najbardziej są zasobne w azot tuż przed kwitnieniem grochu. Potem groch częściowo wykorzystuje azot do swojego wzrostu. Zawsze jednak coś w brodawkach na korzeniach zostaje.

Dlatego pędów grochu i korzeni nie należy wyrzucać. Co z nimi zrobić?

1. Obciąć pędy, korzenie zostawić

Po zbiorze strąków pędy grochu można uciąć tuż przy ziemi. Korzenie zostają wtedy w ziemi i tam się rozkładają, wzbogacając ziemię w azot oraz próchnicę. Część nadziemną zaś najlepiej dorzucić do kompostu. Rozkładają się bardzo szybko.

Po zbiorze strąków część nadziemną grochu mona uciąć i wrzucić do kompostownika. Korzenie z azotem zaś wzbogacają ziemię.


2. Wyrzucić na kompost

Czasem – z różnych powodów – nie można obciąć pędów grochu po zbiorze i zostawić korzeni w ziemi. Wtedy groch wyrywa się razem z korzeniami i wrzuca do kompostu. Azot zawarty w korzeniach przyśpiesza kompostowanie.

Resztki grochu są świetnym dodatkiem do kompostu.

Warto wiedzieć


  • Większe ilości naturalnego azotu można wprowadzić do gleby siejąc groch na tzw. nawóz zielony. Używa się do tego grochu polnego, znanego też pod nazwą peluszka. Groch polny na zielony nawóz sieje się od 15 marca do 10 kwietnia oraz 15-31 lipca. Trzeba go przekopać w pełni kwitnienia, gdy tylko pojawią się pierwsze strąki.


Kwitnienie cukinii – dlaczego nie zawiązuje owoców

Cukinia w swoim życiu wydaje 20-40 kwiatów. Jednak tylko z niektórych powstają owoce. Powody są różne.

Cukinia, jeśli już zawiąże owoce, to rosną one błyskawicznie.

Cukinia ma oddzielne kwiaty żeńskie i męskie. Owoce powstają wyłącznie z kwiatów żeńskich.
W odróżnieniu od np. kabaczka, cukinia ma tylko trochę mniej kwiatów żeńskich niż męskich.

Cukinia wydaje zwykle po 20-40 wszystkich kwiatów. Z rachunku matematycznego wynikałoby, że owoców powinno być co najmniej 10. Jednak taki wynik to rzadkość. Powody są rozmaite i nie do końca poznane.

Owoce są tylko z kwiatów żeńskich cukinii.

1. Pogoda

Kwiaty cukinii otwierają się zawsze wcześnie rano – mniej więcej ok. godz. 5, jeśli pogoda jest słoneczna. Przekwitają zaś ok. godz. 10-12 tego samego dnia. Jeśli w tym czasie kwiat żeński nie zostanie zapylony, owoc nie powstanie.

Dlatego tak ważna jest pogoda. Jeśli ranek jest deszczowy, nie ma szans na owoce. Czasami bywa tak, że wczesny ranek jest słoneczny lecz po kilku godzinach pada deszcz. Wtedy kwiaty cukinii się zamykają wcześniej i czasami ponownie otwierają w następnym dniu. Niestety, takie ponownie otwarte kwiaty niechętnie odwiedzają pszczoły i trzmiele (patrz punkt 4). Prawdopodobnie powodem jest brak nektaru.

Gdy zaś pogoda dopisuje, na cukinii zawiązuje od razu kilka owoców.

Kwiat męski cukinii - jego pyłek jest potrzebny do zapylenia kwiatów żeńskich. 

2. Nasłonecznienie

Cukinia to warzywo potrzebujące słońca. Jeśli jest zbyt mocno zacieniona, np. wciśnięta między inne, wysokie warzywa ma mniej kwiatów żeńskich lub nawet wcale. Kwiatów męskich zaś jest sporo. Ale owoców z nich nie ma…

3. Temperatura

W czasie upałów i gdy jest zimno cukinie słabiej zawiązują owoce albo wcale.

Tylko przy dobrej pogodzie na cukinii pojawia się od razu po kilka sztuk owoców.

4. Owady zapylające

Do przeniesienia pyłku z kwiatów męskich na żeńskie niezbędne są owady zapylające. Na cukiniach najczęściej można spotkać trzmiele i pszczoły. Ich ulubione godziny oblatywania cukinii to pora naszego śniadania, czyli ok. godz. 7-9. Gdy się im przyjrzeć, więcej trzmieli i pszczół odwiedza kwiaty męskie. Jednak to w kwiatach żeńskich siedzą dłużej

Koper ogrodowy – jak uprawiać w donicach

Lubi dobrą ziemię i słoneczne balkony. Koper ogrodowy nadaje się do uprawy w donicach. Szybko rośnie. Listki można zjadać już po miesiącu od siewu.

Koper ogrodowy uprawiany w donicy.

Koperek ogrodowy to świetna przyprawa. Nadaje się do sałatek, zup, na kanapki i posypywania wszelakich dań obiadowych.

Uprawa koperku w donicach jest łatwa. Niezawodnie wschodzi i szybko rośnie. Problemem bywa zbyt szybkie wysychanie ziemi w doniczkach w czasie upałów. Nadaje się do uprawy z innymi warzywami w tej samej donicy, zwłaszcza ogórkami.

W donicach można siać wszystkie odmiany koperku ogrodowego.

Uprawa kopru ogrodowego w donicach:


1. Słoneczne miejsce

Koperek lubi słoneczne stanowiska, ale nie w prażącym słońcu. Do uprawy najlepsze są balkony od wschodu i zachodu. Jeśli o południa, to trzeba ustawić doniczkę z koprem tak, żeby go delikatnie zacieniała np. balustrada balkonu albo inne rośliny.

2. Wielkość donicy

Donica dla koperku nie musi być duża. Wystarczy taka, jak do roślin pokojowych. Jednak w małej doniczce koper nie urośnie duży. Gdy osiągnie około 15-20 cm, trzeba go zjadać.

Duży koper – nawet do kiszenia ogórków – wyrośnie w donicy o pojemności co najmniej 10 l.
Koper ogrodowy nie ma mocnych korzeni i teoretycznie nie potrzebuje dużej donicy. Po prostu małych w donicach ziemia szybko wysycha i się nagrzewa. Wtedy koper słabo rośnie, staje się łykowaty, wcześnie zakwita, a nawet więdnie.

W dużej donicy razem z koprem można siać np. ogórki.

Jak uprawiać ogórki w donicach CZYTAJ TUTAJ

W dużej donicy koper rośnie dorodniejszy.

3. Ziemia

Koper ogrodowy lubi żyzną ziemię. Najlepszy jest kompost. Jeśli nie ma kompostu, można kupić ziemię do warzyw.

4. Termin siewu

Koper sieje się od razu do donic, na głębokość 1-2 cm. Czas siewu: od  15 kwietnia do 10 sierpnia.
Koperek wschodzi po 10-14 dniach. Do zbioru na młode listki nadaje się już po miesiącu.

Najlepiej koper wysiewać, np. po jednym rządku, co 1-2 tygodni. Wtedy cały czas będzie świeża dostawa koperku z balkonu.

Do sadzenia nie nadaje koper kupiony w doniczce w sklepie. Taki koper trzeba zjeść. Na balkonie koper uprawia się z siewu nasion.

Nasiona koperku

5. Podlewanie

Koper ogrodowy lubi umiarkowane podlewanie. Ziemia powinna być lekko wilgotna lecz nie mokra. Na brak wody jest szczególnie wrażliwy młody koperek.

6. Nawożenie

Nie ma potrzeby. Jedynie jeśli ziemia jest słaba, koper można zasilić 1-2 razy, najlepiej nawozem naturalnym.

Warto wiedzieć


  • Obecnie koper ogrodowy jest uprawiany jako warzywo przyprawowe. Dawniej w Polsce był raczej lekiem. Używano go na bezsenność i chrapanie.
Jakie warzywa uprawiać na balkonie CZYTAJ TUTAJ


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...