Translate

Jak zrobić otwory w skrzynce balkonowej

Sposoby są dwa: wywiercić albo wytopić. W przypadku skrzynki balkonowej z plastiku wygodniej jest otwory wywiercić.

Plastikowe skrzynki balkonowe są często sprzedawane bez otworów w dnach. Trzeba – niestety – zrobić je we własnym zakresie. Problem w tym, że nie każdy potrafi. Inne wyjście – nie kupować skrzynek bez otworów.

Zrobienie dziur w skrzynce balkonowej nie jest trudne, jeśli ma się w domu wiertarkę. Można też dziury wytapiać, np. dużym gwoździem rozgrzanym nad płomieniem kuchenki gazowej.

W plastikowej skrzynce otwory w dnie najwygodniej wywiercić.

Wytapianie dziur sprawdza się w przypadku np. przerabiania wiaderek plastikowych na donice. Więcej CZYTAJ TUTAJ

W przypadku skrzynek balkonowych łatwiej jednak dziury wywiercić. Produkowane są bowiem z plastiku grubego, sztywnego. Tak jest szybciej. Poza tym jest mniejsze ryzyko, że podczas wiercenia plastik nie pęknie.

Jak wywiercić otwory w skrzynce balkonowej?

Skrzynkę odwrócić do góry dnem. Przyłożyć wiertło, włączyć wiertarkę i DELIKATNIE dociskać. Zbyt mocne przyciskanie wiertła może spowodować pęknięcie dna. Nie jest to tragedia – przez otwór wywiercony czy pęknięcie nadmiar wody będzie podobnie wypływał.

W skrzynce trzeba zrobić kilka otworów. Ja zwykle robię trzy. Wystarczy😎

W dnie trzeba zrobić kilka otworów, np. trzy.

Skrzynka balkonowa z gotowymi dziurami w dnie.
W niektórych skrzynkach plastikowych producenci robią w dnach wgłębienia (jak na zdjęciach poniżej). Teoretycznie można przewiercić takie wgłębienia, aby zrobić otwory. Na pewno to łatwiejsze, niż wiercenie w płaskim dnie (mniejsze ryzyko pęknięcia).

Problem w tym, że w środku skrzynki otwory są wtedy kilka centymetrów powyżej dna. Efekt jest taki, że nadmiar wody słabo odpływa ze skrzynki. Ma to plusy i minusy.

Niektóre skrzynki mają takie wgłębienia w dnie. Teoretycznie można w nich zrobić dziury. Problem w tym, że w środku skrzynki takie otwory są kilka centymetrów powyżej dna. I w skrzynce przy dnie zbiera się za dużo wody.

Plusem jest to, że woda jest zatrzymywana w ziemi w skrzynce, czyli mniej podlewania. Minusem, że korzenie roślin mogą gnić w zbyt mokrej ziemi przy dnie - jeśli podlewa się za dużo i za często albo gdy skrzynkę zaleje deszcz. Nie lubią tego np. pelargonie.

Dlatego wolę robić otwory w płaskim dnie skrzynek, a nie we wgłębieniach.😃

Pelargonie





Komatsuna – jak uprawiać w donicach

Rośnie szybko i ma małe wymagania. Komatsuna to warzywo z rodziny kapustowatych. Od wieków jest uprawiana w Japonii. Świetnie rośnie w donicach na balkonach.


Komatsuna to rodzaj kapusty japońskiej. Bardzo dobrze rośnie w donicach.

Komatsuna znana jest także jako szpinak musztardowy. Jadalne są liście oraz kwiaty. Nie ma ani wyrazistego smaku, ani zapachu (. Przypomina trochę pak choi oraz kapustę pekińską (jest z nimi spokrewniona). Nadaje się do sałatek oraz dań na ciepło. Kwiatami można posypywać np. kanapki.

Komatsuna jest BARDZO łatwa w uprawie. Rośnie szybko, jest niewymagająca. Może plonować aż dwa razy w roku (siejemy wiosną, zostawiamy kilka roślin, by zakwitły, zbieramy nasiona i siejemy je pod koniec lata).

Komatsunę można siać w ogrodzie od razu do gruntu. Doskonale rośnie także w donicach, np. na balkonie.

Uprawa komatsuny w donicach:


1. Słońce lub półcień

Komatsuna najlepiej rośnie na słonecznych lub lekko zacienionych balkonach – położonych od południa, zachodu oraz wschodu.

2. Jak duża donica

Komatsunę najlepiej siać w donicach o pojemności przynajmniej 10 l. Nie korzeni się głęboko i teoretycznie może rosnąć w mniejszych pojemnikach. Jednak wtedy trudniej utrzymać odpowiednią wilgotność ziemi w doniczce. Po prostu ziemia za szybko wysycha, zwłaszcza w słoneczne dni.

Do uprawy komatsuny używam najczęściej doniczek zrobionych z wiaderek.

Jak zrobić donicę z wiaderka CZYTAJ TUTAJ

Gdy komatsuna zostanie zjedzona, w tej samej ziemi można posadzić np. paprykę.

O uprawie papryki w donicach CZYTAJ TUTAJ

3. Ziemia

Komatsuna jest mało wymagająca co do ziemi. Wystarczy ziemia ze sklepu ogrodniczego. Jeśli jest możliwość, warto użyć kompostu.

Kamtsuna wschodzi szybko. Nie przeszkadzają jej przymrozki.

4. Termin siewu

Komatsunę można siać w donicach wiosną lub późnym latem (na zbiór jesienią). Rozsada nie jest potrzebna. Nasiona sieje się od razu do ziemi (na głębokość ok. 1 cm).

Przy siewie komatsuny trzeba pamiętać, że zakwita, gdy dzień staje się długi (tak jak np. rzodkiewka).  Staje się wtedy niesmaczna. Dlatego trzeba ją siać, gdy dni są krótkie. Wbrew pozorom to proste.

Oto terminu siewu komatsuny:

  • Marzec
  • Kwiecień
  • Maj – tylko pierwsze dni
  • Sierpień
  • Wrzesień – tylko do połowy tego miesiąca

Nie trzeba się bać, że komatsunę zniszczy przymrozek. Wygląda na delikatną, ale świetnie wytrzymuje mróz aż do minus 10 stopni Celsjusza. To warzywo lubiące chłód. Nie boi się też śniegu.

Po zakwitnięciu liście komatsuny stają się niesmaczne. Kwiaty także można jeść.

5. Podlewanie

Komatsunę podlewa się umiarkowanie. Toleruje tylko lekkie przesuszenie. Ziemia powinna być zawsze delikatnie wilgotna lecz nie mokra.

6. Nawożenie

Nie ma potrzeby.

Kilka sztuk komatsuny można zostawić na nasiona. Można je posiać w tym samym roku pod koniec lata. Albo zostawić na kolejny rok. Więcej CZYTAJ TUTAJ😎

Warto wiedzieć


  • Komatsuna to rodzaj japońskiej kapusty. W Japonii jest uprawiana od wieków, prawdopodobniej najpierw w klasztorach. Nazwę komatsuna miał jej nadać szogun Tokugawa Yoshimune, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. 
  • To niejedyny rodzaj kapusty japońskiej, nadającej się uprawy w donicach. Na balkonie rośnie także świetnie mizuna. Jest równie łatwa w uprawie balkonowej jak komatsuna. POLECAM😊

Jakie inne warzywa można uprawiać w donicach CZYTAJ TUTAJ

Rośliny na przydomowej oczyszczalni ścieków – co sadzić

Co sadzić nad drenażem przydomowej oczyszczalni ścieków? Można kwiaty, krzewy, drzewka, a nawet warzywa. Oto przykłady z ogrodu Niepodlewam.

Ogród Niepodlewam ma dwie części: ozdobno-warzywną oraz leśną z dużymi drzewami i krzewami (m.in. sosny, dęby, brzozy, czeremcha, jarzębina). Ziemia jest sucha i piaszczysta.

Pod fragmentem części ozdobno-warzywnej jest zakopany – na głębokości ok. 1,3 m – drenaż przydomowej oczyszczalni ścieków. W sumie ma długość 48 m. Więcej CZYTAJ TUTAJ

Drenażu w ogóle nie widać. Wykonany został w 1999 r. Jak wygląda pod ziemią, zobaczcie na rysunku poniżej (nie mam jego fotografii):

Drenaż przydomowej oczyszczalni ścieków - schemat

W ogrodzie mam mnóstwo gatunków roślin. Największe sosny, dęby i brzozy mają po ok. 10-20 m wysokości. One jednak nie rosną bezpośrednio nad drenażem oczyszczalni.

Przez lata się zastanawiałam, jakie rośliny sadzić na przydomowej oczyszczalni ścieków, by ich korzenie nie uszkodziły rur drenażowych pod ziemią. Na razie nie zauważyłam żadnego wpływu roślin na oczyszczalnię oraz oczyszczalni na rośliny.

Awarię przydomowej oczyszczalni ścieków mieliśmy 2 lata po jej uruchomieniu. Nie miała jednak żadnego związku z roślinami.

Na fotografiach poniżej są rośliny, które rosną bezpośrednio nad drenażem przydomowej oczyszczalni ścieków:


Aronia

To krzew owocowy świetnie rosnący nawet na suchym piasku. Warunek: musi mieć dużo słońca. Aby aronia nie była za duża, ścinam jej co roku 30-50% pędów.

Aronia
--------------------

Cebulowe kwiaty

Tulipany, krokusy, hiacynty – tych kwiatów cebulowych jest w ogrodzie Niepodlewam najwięcej. W ogóle ich nie trzeba podlewać.

Tulipany
--------------------

Iglaki

Bezpośrednio nad drenażem oczyszczalni rośnie kilka iglaków, m.in. cyprysik groszkowy oraz jałowiec sabiński Variegata (na zdjęciu). Ten ostatni zasłania wywiewkę kończącą drenaż. Trzeba się dobrze przyjrzeć, by ją zauważyć (jest szara).

Jałowiec sabiński (w środku jest wywiewka z drenażu)
-------------------

Jeżyna bezkolcowa

Rośnie na końcowym fragmencie drenażu. Jest tam bardzo sucho. W pierwszych latach jeżyna bezkolcowa marniała. Pomogła gruba warstwa ściółki i kwaśnego kompostu. Teraz rocznie przyrasta do 10 m(!).

Jeżyna bezkolcowa
------------------

Liliowiec

Pięknie kwitną i są niewymagające. Potrafią przetrwać suszę, dzięki zapasom zgromadzonym w mięsistych kłączach. Mam ok. 10 odmian – wszystkie to prezenty z działki instruktorki Polskiego Związku Działkowców.

Liliowce
-----------------

Magnolia

Uwielbiam magnolie. Nad drenażem posadziłam karłową magnolię purpurową Nigra. Po ok. 20 latach ma 2 m wysokości. Jest jej tak dobrze w tym miejscu, że sama się rozmnaża (ukorzeniają się gałązki dotykające ziemi).

Magnolia purpurowa
-----------------

Pięciornik krzewiasty

To niewymagający krzew ozdobny. Bardzo długo kwitnie na biało, żółto, różowo (w zależności od odmiany). W moim ogrodzie mam już krzyżówki, bo sam się rozsiewa (lecz nie zachwaszcza ogrodu).

Pięciornik krzewiasty
---------------

Topinambur

Ma jadalne bulwy (wykopuje się zimą). Jego pędy zwykle osiągają po ok. 3 m wysokości (w jeden sezon). Przed zimą zamierają. Ścinam je i używam na rozpałkę do kominka. Topinambur to także  roślina energetyczna. Więcej CZYTAJ TUTAJ

Topinambur
--------------

Truskawka

Gdy jest susza, truskawki schną identycznie jak u sąsiadów. Jednym ze sposobów ograniczenia ich podlewania jest np. ściółkowanie truskawek gałązkami sosnowymi lub ściółkowanie słomą.

Truskawki
---------------

Winobluszcz pięciolistkowy

To odmiana bardzo szybko rosnąca, przyrastająca po kilka metrów rocznie. Winobluszcz pięciolistkowy (dzikie wino) rośnie przy płocie około 2 m od drenażu pod ziemią. Niegdy nie jest podlewany.

Winobluszcz pięciolistkowy (Dzikie wino)
-------------

Winorośl

Nad drenażem rośnie kilka krzewów różnych odmian winorośli. Niektóre ok. 5 m od głównego zbiornika, inne ok. 30 m. Nie wiem, czy korzenie sięgają do rur drenażowych. Nie zauważyłam żadnego wpływu.

Winorośl
-------------

Zawilec wielkokwiatowy

Rozsiewa się sam, tylko na powierzchni kilku metrów kwadratowych. Bardzo go lubię. W części leśnej ogrody mam też zawilce gajowe.

Zawilec wielkokwiatowy


Mowa ziół – symboliczne znaczenie ich kwiatów

Nie tylko kwiaty, takie jak róże, mają symboliczne znaczenia. Zioła to także ukryty przekaz, np. w bukietach i wiankach. Oto mowa ziół w alfabetycznym zestawieniu.

Mowa ziół jest mniej znana niż mowa kwiatów. Wiele ziół ma ukryte znaczenia. Nieprzypadkowo dawniej dziewczęta plotły wianki i robiły bukieciki z chabrów bławatków. Wręczenie kwiatów lipy zaś było jednocześnie życzeniem zdrowia.

Alfabetyczne zestawienie ziół i ich symboliczne znaczenie zostało przygotowane na podstawie starych książek: „Mowa kwiatów – zabawa towarzyska dla dorosłych” – bestselleru z przełomu XIX i XX wieku oraz „Mowa kwiatów” z 1927 r.

Biedrzeniec anyż – wiara w siebie

To zioło m.in. na kaszel i problemy z głosem. Ułatwia zasypianie. Jego zapach ma zapobiegać sennym koszmarom. Jest używany także jako przyprawa.

Chaber – powab

Gatunków chabrów jest wiele. Za cenne zioło jest uważany chaber bławatek rosnący wśród zbóż. Od wieków jest używany do leczenia stanów zapalnych.

Chabry, np. w wiankach, oznaczają powab.

Dziewanna – bujne wyobrażenia

Dawniej o dziewannie mawiano , że „Zmarszczki wyciera I wyrównywa”. Przez wieki leczono nią m.in. oparzenia, odmrożenia, trudno gojące się rany.

O roślinach przedłużających młodość CZYTAJ TUTAJ

Hyzop – mądrość

Zioło m.in. na kaszel oraz choroby przewodu pokarmowego. To także przyprawa do pasztetów, serów, sałatek, majonezu.

Kąkol – obojętność

Jest chwastem w zbożu. Ma tak silne działanie, że nie można go używać na własną rękę (można się zatruć). Dawniej stosowany m.in. na wrzody.

Komosa piżmowa – przygnębienie

Zioło używane do pozbycia się pasożytów z przewodu pokarmowego, np. glist. Silnie działa, dlatego nie należy używać komosy na własną rękę.

Kozłek lekarski (waleriana) – wiara, upór

To popularne zioło o działaniu uspokajającym. Od wieków stosowane także przy osłabieniu po ciężkich chorobach, przy migrenach, chorobach gardła.

Krwawnik – uszczypliwość

Wykorzystywany do leczenia wielu schorzeń, m.in. układu pokarmowego, krwawieniach, przeziębieniu. Zawiera witaminę K.

Wręczenie krwawnika oznacza uszczypliwość.

Lawenda – pochlebstwo

Popularny składnik w kosmetykach, np. do kąpieli, a także w perfumach. Ma właściwości bakteriobójcze oraz uspokajające.

Lawenda w mowie ziół to pochlebstwo.

Lipa – zdrowie

Kwiat lipy jest stosowany m.in. przy przeziębieniach, schorzeniach nerek, nadpobudliwości. Wykorzystywany również w kosmetyce.

Mięta – nieporozumienie

Używana na zaburzenia trawienia, układów krwionośnego i nerwowego. Poprawia apetyt. Herbatka z mięty ma odświeżający smak.

Wręczenie kwiatów mięty symbolizuje nieporozumienie.

Mniszek lekarski – złudzenie

Od dawien dawna stosowany w schorzeniach wątroby, nerek, żołądka. Wchodzi w skład przeciwcukrzycowych mieszanek ziołowych.

Nagietek – śmiech, twój uśmiech będzie dobrą wróżbą dla mnie

Uprawiany jako popularny kwiat ozdobny. Ma też właściwości lecznicze, m.in. przeciwzapalne. Popularny w kosmetykach.

W mowie ziół nagietek to śmiech i uśmiech.

Piołun – gorycz, jesteś okrutny i nieczuły

Od wieków jest wykorzystywany do trucia pasożytów, jak wszy czy owsików, oraz szkodników w ogrodzie, m.in. bielinków kapustników.

Pokrzywa – śmiałość

Wzmacnia odporność ludzi, zwierząt i innych roślin. Stosowana na wiele schorzeń – od anemii, poprzez za wysoki cukier we krwi, po reumatyzm.

Pokrzywa symbolizuje śmiałość.

Rozmaryn – zamiana

Pobudza trawienie i krążenie krwi. Wzmacnia system immunologiczny. To także przyprawa do dać mięsnych i warzywnych.

Rumianek – dzieciństwo

Zioło m.in. na choroby kobiece, stany zapalne skóry, oparzenia, kłopoty z trawieniem. Polecane do uprawy współrzędnej roślin, bo wzmacnia ich odporność.

Rumianek to nawiązanie do dzieciństwa.

Ruta – rozczarowanie

Od wieków stosowana jako afrodyzjak dla pań i środek odmładzający dla panów. Zioło stosowano także m.in. na zatrucia i słabe serce.

Więcej o rucie jako roślinie leczniczej i magicznej CZYTAJ TUTAJ

Szafran – ułuda

To jedna z najcenniejszych przypraw  świata. Od wieków przypisywano mu także właściwości lecznicze, m.in. w chorobach serca oraz zakaźnych.

Tatarak – ulga

Stosowany m.in w schorzeniach układu pokarmowego. To składnik kosmetyków np. do włosów. Dawniej z tataraku i spalonego korzenia lipy robiono proszek do czyszczenia zębów.

Przepis na proszek z lipą do czyszczenia zębów CZYTAJ TUTAJ

Tymianek - podejrzliwość

Popularna przyprawa, składnik kadzideł i zioło m.in. na apetyt oraz kaszel. Ma działanie bakteriobójcze.

Etykiety do rozsady – jak zrobić ze starego notesu

Notesy i zeszyty często mają elementy plastikowe, które można łatwo przerobić na etykiety do rozsady. Robi się je – dosłownie – w minutę. 

Etykietki przydają się do oznaczania rozsad w doniczkach oraz skrzynkach. Zapisuje się na nich, co się posiało, jaką odmianę i ewentualnie kiedy. Są odporne na wodę. Nadają się do wielokrotnego wykorzystania.

W etykietkach ze starych notesów można robić dziurki. Po przewleczeniu sznureczka powstanie etykietka np. na krzew czy drzewko.

Wykonanie etykiet do rozsady ze starych zeszytów trwa chwilę.

Krok 1

Do wykonania etykietek potrzebne są:

  • Stary zeszyt lub notes z plastikowymi elementami, np. separatorami lub okładkami
  • Nożyczki
  • Pisak wodoodporny 




Krok 2

Elementy plastikowe wydrzeć z notesu.


Krok 3

Odciąć dziurki (jeśli są). Pociąć elementy plastikowe na paski. 


Krok 4

Etykiety do rozsad są już gotowe. Można po nich pisać mazakiem wodoodpornym. Zwykłe flamastry się nie sprawdzają. Napisy bardzo szybko się wycierają, płowieją, zmywają.


Krok 5

Każdą etykietkę z napisem wsadza się do doniczki lub skrzynki z rozsadą. Dzięki temu żadna sadzonka się już nie pomyli. Nie trzeba się głowić co się posiało/posadziło.


Krok 6

Resztki zeszytów wyrzucamy, ale segregujemy: papier i plastik oddzielnie. Ja dostaję od firmy wywożącej śmieci specjalne worki. Żółty jest m.in. na tworzywa sztuczne.


Minusem etykiet ze starych notesów jest to, że są zwykle miękkie. Plusem, że plastik nie łamie się pod wpływem promieniowania słonecznego.

Oczywiście tego typu etykiety do sadzonek warzyw i kwiatów można robić z różnych niepotrzebnych przedmiotów. Bardzo dużo etykiet mam także np. ze starych podkładek stołowych.

Jak zrobić etykietki z podkładek stołowych CZYTAJ TUTAJ

Choć takie etykietki wydają się wieczne, to jednak niszczą się po kilku latach. A czasem wędrują z sadzonkami do zaprzyjaźnionych ogrodów i na balkony.😀


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...