Translate

Rzodkiewka – czy siać w majowy weekend

Siew rzodkiewki w długi majowy weekend, czyli pierwszy tydzień maja, to ryzyko. Tak późno siana rzodkiewka często nie zawiązuje korzeni i wybija w kwiatostany. Powodem są coraz dłuższe dni.

Pierwszy tydzień maja to w Polsce kumulacja kilku świąt państwowych i religijnych. W efekcie cała Polska wypoczywa i… odrabia zaległe prace w ogrodach. Na siew rzodkiewki jest już wtedy bardzo późno.

Ta rzodkiewka była posiana w pierwsze połowie kwietnia. 

Coraz dłuższe dni

Rzodkiewka silnie reaguje na długość dnia i nocy. Niektóre odmiany (późne) są tylko trochę mniej wrażliwe. Ogólnie, gdy dzień trwa – od wschodu do zachodu słońca – około 17 godzin to dla rzodkiewki sygnał, że czas zakwitnąć i wydać nasiona.

Nie ma znaczenia, czy jest zimno, ciepło, słonecznie, pochmurno. Ważna jest długość dnia i nocy. Do tego czasu rzodkiewka musi zdążyć wykiełkować i urosnąć. Na to potrzeba co najmniej 4 tygodni.

Gdy dzień jest krótki, rzodkiewka zachowuje się inaczej: zbiera zapasy, czyli zawiązuje zgrubienia korzeniowe, dla których się ją uprawia. Dlatego rzodkiewka musi być siana w takich terminach, by zdążyła je zawiązać.

Rzodkiewka musi zdążyć urosnąć i zawiązać zgrubienia korzeniowe, zanim dzień stanie się długi. 

Siać czy nie siać

Aby nie liczyć godzin dnia i nocy, wystarczy pamiętać, że wiosną siew rzodkiewki najlepiej skończyć do końca kwietnia.

Teoretycznie rzodkiewkę można siać jeszcze 1-3 maja, ale wtedy nie zawsze zbierze się plon. Często bowiem pierwsza połowa maja jest sucha, a to nie sprzyja kiełkowaniu rzodkiewki, czy już na starcie ma opóźnienie. To powoduje, że rzodkiewka nie zdąża zawiązać zgrubień korzeniowych lecz zakwita.

Jeśli nasiona rzodkiewki są już kupione, nie trzeba czekać do następnej wiosny. Można je siać od 1 sierpnia do 15 września, gdy dni stają się coraz krótsze. Rzodkiewka posiana w takim terminie nie wybija w kwiatostany.

Rzodkiewka Krakowianka - posiałam ją w pierwszych dniach sierpnia i zebrałam we wrześniu. Kwiaty obok to zimowity jesienne. 

Gdy rzodkiewka zakwitła

… nie można jej zmusić, by zawiązała zgrubienia korzeniowe. Rozwiązania są trzy:

  • Wyrwać rzodkiewkę i młode liście zjeść w sałatkach (jeśli się je lubi).
  • Wyrwać rzodkiewkę i wyrzucić na kompost.
  • Przeznaczyć rzodkiewkę na rozmnożenie, czyli pozwolić jej wydać nasiona. Sieje się w następnym roku, ale już we wcześniejszym terminie.
Rzodkiewka łatwo zawiązuje nasiona.


Czego jeszcze nie siać

W majowy weekend nie sieje się także: bobu, grochu, pietruszki, rzepy, sałaty głowiastej, masłowej rozetowej, skorzonery, szpinaku. Dla tych warzyw to też za późny termin. Powodem nie zawsze są coraz dłuższe dni.



Kompost do róż – przepis z 1884 roku

W tym samym miejscu róże sadzi się na dziesiątki lat. Dawni ogrodnicy specjalnie przygotowywali ziemię na różanki. Oto przepis na kompost do róż sprzed ponad 100 lat.

Różna stulistna Petite de Hollande - odmiana sprzed 1791 roku.

Przepis na kompost do róż znalazłam niedawno w czasopiśmie „Ogrodnik Polski” z 1884 roku. Wymyślił go Wiliam Fletcher.

Kompost do róż przygotowuje się w prosty sposób:

1. Wykopać dół

Dół powinien mieć 1 m głębokości.

2. Ułożyć kamienie

Trzeba je ułożyć na dnie wykopanego dołu. Kamienie powinny być duże. Ich zadanie to odprowadzanie nadmiaru wody od korzeni róż.

Róża pomarszczona Belle Poitevine - odmiana z 1894 roku.

3. Warstwa ziemi gliniastej

Ziemię gliniastą sypie się na kamienie. Niestety, w starym przepisie nie ma informacji, jak gruba powinna być warstwa ziemi gliniastej pod róże. Moim zdaniem wystarczy 5-10 cm.

4. Warstwa darniny

Powinny to być płaty darniny (trawa z korzeniami i ziemią) wycięte ze starej łąki. W przepisie nie ma jak gruba powinna być ta warstwa. Moim zdaniem wystarczy jedna warstwa darniny ułożona korzeniami do góry.

Darninę trzeba posypać zmielonymi kośćmi (mączką kostną).

Róża galijska (francuska) Tuscany - odmiana sprzed 1596 roku.

5. Warstwa wierzchnia

Jej składniki to: popiół drzewny (np. z kominka, ogniska, grilla), resztki ziemi z doniczek oraz… śmiecie uliczne. Oczywiście ten ostatni składnik w dzisiejszych czasach się nie nadaje. Gdy przepis powstał, na drogach leżało dużo nawozu końskiego (lub krowiego) i liści. Dlatego to ich trzeba użyć.

Kompost do róż według tego starego przepisu planuję zacząć robić jesienią, by wiosną posadzić róże. Marzy mi się jakaś bardzo, bardzo stara odmiana silnie pachnąca. Musi też być bardzo wytrzymała na mróz (nie lubię kopczykować róż na zimę, bo zawsze się wtedy kaleczę).

Róża chińska Semperflorens - odmiana sprowadzona do Europy w 1789 roku. Prawdopodobnie ma setki lat więcej.

W podobny sposób zrobiłam przed laty kompost do winorośli, ale bez kamieni (mam ziemię bardzo piaszczystą, z której woda ucieka). Do dołu nasypałam warstwę gliny, a nią dodawałam stopniowo nawóz koński, obornik krowi, resztki z kuchni i ogrodu. Winorośl rośnie i plonuje bardzo dobrze:)


Dziękuję za milion odsłon!

Gdy zakładałam blog Niepodlewam, nie spodziewałam się, że w ogóle to kiedyś nastąpi. Milion odsłon BARDZO mnie cieszy. Stało się to 13 kwietnia 2016 roku:)

Dziękuję, że:


  • Jesteście
  • Czytacie
  • Wpadacie na Niepodlewam
  • Lubicie dżdżownice, wschodzącą pietruszkę i zapach róż.



Warzywa najłatwiejsze w uprawie – co siać

Jest wiele warzyw, które rosną bez podlewania, nawożenia, robienia rozsady. Nie lubią ich szkodniki. Nie chorują. I często rozsiewają się same.

Gdy czasu mało albo jest się początkującym w ogrodzie, łatwo się zniechęcić do uprawy warzyw. Bo o zbyt wielu rzeczach trzeba pamiętać. To trochę jak z gotowaniem w kuchni. Gdy w odpowiednim czasie nie wrzuci się do garnka odpowiednich składników, to coś się rozgotuje albo przypali.

W przypadku warzyw bardzo ważne są terminy siewu. Zbyt wcześnie siane mogą zmarznąć. Za późno siane często wybiją w pędy kwiatostanowe.

Kłopot często sprawiają popularne warzywa, np. marchew (długo wschodzi i zjadają ją drutowce), pietruszka (długo wschodzi i miewa rozwidlone korzenie), rzodkiewka (wybija w kwiatostany), ziemniak (często choruje).

Dlatego warto wybierać warzywa najłatwiejsze w uprawie. To moja top lista, ułożona według stopnia trudności uprawy.

Roszponka 

To rodzaj sałaty. Nie ruszają jej ślimaki ani drutowce. Nie choruje. Roszponka jest całkowicie mrozoodporna. Rośnie bez podlewania i nawożenia. Wystarcza jej słaba ziemia (ale na żyznej jest dorodniejsza). Bardzo łatwo się rozsiewa. Wystarczy raz posiać roszponkę w ogrodzie i będzie rosła… dziesiątki lat.

Roszponkę najlepiej siać wczesną wiosną. Zbyt późno siana roszponka przedwcześnie zakwita. Nie trzeba się tym przejmować – kwiaty roszponki można jeść. Poza tym roszponka się rozsieje i kolejny zbiór będzie już pod koniec lata.

Roszponka

Więcej o roszponce CZYTAJ TUTAJ

---------------------------------------------------------------

Czosnek

Ma opinię warzywa, które musi mieć urodzajną glebą. Czosnek posadzony w żyznej ziemi rzeczywiście jest dorodniejszy. Jednak na słabszej glebie też bardzo dobrze rośnie, choć ząbki ma mniejsze. Poza tym liście czosnku są świetne do sałatek. Gdy są młode, nie mają silnego
czosnkowego zapachu.

Czosnek najlepiej sadzić albo przed zimą, albo wczesną wiosną. Odmiany zawiązujące cebulki powietrzne bardzo łatwo rozsiewają się same.

Czosnek
--------------------------------------------------------------

Szczypiorek

Uprawia się go z nasion lub przez podział kęp. Początkującym polecam kępy. Można nawet kupić szczypiorek w doniczce. Zjeść liście, a korzenie przesadzić do ogrodu.

Szczypiorku nie trzeba podlewać ani nawozić. Jest mrozoodporny. Nie choruje, nie lubią go szkodniki. Pięknie kwitnie. Dlatego w moim ogrodzie uprawiam szczypiorek także jako roślinę ozdobną.

Kwiaty szczypiorku zawiązują mnóstwo nasion. Dlatego lepiej nie wyrzucać ich na kompost, bo szczypiorek zachwaści ogród.

Szczypiorek
--------------------------------------------------------------

Rzeżucha

Zwykle rzeżuchę sieje się na mokrej ligninie lub wacie. Rzeżucha ma jednak lepszy smak, jeśli uprawia się ją w ziemi. Zbiór jest już po kilku dniach.

Rzeżucha jest bardzo łatwa w uprawie w ziemi. Trzeba tylko pamiętać, że lubi mieć ciepło. Można ją siać w pojemnikach, także na balkonie.

Rzeżucha

Jak siać rzeżuchę w pojemnikach z plastikowych butelek CZYTAJ TUTAJ

--------------------------------------------------------------

Endywia

Z wyglądu i smaku bardzo przypomina sałatę. Jednak jej uprawa jest łatwiejsza. Endywii nie lubią szkodniki, w tym ślimaki i drutowce. Rośnie zdrowo i nie szkodzą jej przymrozki (niektóre odmiany potrafią zimować).

Endywię najlepiej siać w czerwcu i lipcu (można także donicach). Wschodzi już po 4-7 dniach i szybko rośnie.

Endywia

O uprawie endywii na balkonie CZYTAJ TUTAJ

------------------------------------------------------------

Koper ogrodowy

To warzywo obok którego wszystko dobrze rośnie. Koper ogrodowy można siać nawet prawie… cały rok. Oczywiście, jeśli ziemia nie jest zamarznięta na kamień. Jak to możliwe?

Nasiona koperku są mrozoodporne. Wschodzą dopiero, gdy temperatura wzrośnie do co najmniej 10 stopni Celsjusza. To oznacza, że nie wykiełkują, gdy się je posieje np. w grudniu. Po prostu same wybierają termin.

Najlepiej koper ogrody wysiewać partiami od połowy kwietnia – co 2-3 tygodnie aż do pierwszych dni sierpnia, a potem od 15 października do końca roku. Koper bardzo rzadko choruje. Nie lubią go szkodniki. Nie lubi mieć tylko za sucho i za gorąco (wtedy wcześniej zakwita). Rozsiewa się sam, ale ogrodu nie zachwaszcza, jak np. roszponka.

Koper ogrodowy
--------------------------------------------------------------

Fasola

W przypadku fasoli wystarczy tylko pamiętać, że ginie przy najmniejszych przymrozkach. Można ją siać od 15 maja do pierwszych dni lipca. Szybko wschodzi, nie ma specjalnych wymagań. Odmiany pnące są także dekoracją, np. balkonu.

Fasola
------------------------------------------------------------

Cukinia

Jest nieodporna na przymrozki. Czasami, zwłaszcza w wilgotne lata, cukinii zdarza się chorować. Jednak mimo wszystko warto ją siać, ale koniecznie po 15 maja. Nawet jeśli cukinia rośnie na słabej ziemi, wydaje kilogramy (dosłownie) owoców. 

Wystarczy mieć kilka krzaczków, by mieć mnóstwo cukinii całe lato i jeszcze obdarować rodzinę i sąsiadów.

Cukinia
-------------------------------------------------------------

Rukola (Rokietta siewna)

Sieje się ją w podobnych terminach, jak rzodkiewkę, czyli marzec, kwiecień, maj (jedynie pierwsze dni) oraz sierpień. Powód: gdy dzień się wydłuża, wybija w kwiatostany. Rzodkiewka, gdy zawiązuje kwiaty, staje się niejadalna. Kwitnącą rukolę zaś można zjadać, np. zmiksowaną w chłodniach czy koktajlach warzywnych.

Rukola zadowala się przeciętną ziemią. Bardzo szybko rośnie. Nie choruje. Ze szkodników rukolę atakują pchełki ziemne. Z tego powodu najlepiej ją siać pod agrowłókniną, której pchełki nie potrafią sforsować. Warunek – końce agrowłókniny trzeba szczelnie przysypać ziemią.

Rukola







Nagietek lekarski – kiedy i jak siać

To nie tylko ładny kwiat, ale i zioło oraz przyprawa. Nagietek lekarski jest łatwy w uprawie. Można go siać od marca w ogrodzie, warzywniku, na balkonie.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) ma kwiaty żółte, kremowe lub pomarańczowe. Kwitnie od czerwca aż do mrozów. Nagietka lekarskiego warto siać jako zioło, które – przy okazji – zdobi ogród.

Nagietek lekarski odmiana Porcupine.

W towarzystwie nagietków lepiej rosną np. warzywa kapustne. Nagietki chronią m.in. jarmuż, kapustę, brukselkę przed bielinkami kapustnikami. Podobnie jak aksamitki, dezynfekują glebę, zapobiegając rozmnażaniu się w niej nicieni. U mnie w ogrodzie większość nagietków rośnie luźno właśnie między warzywami.

Płatki kwiatów nagietków można dodawać do sałatek, sosów, ryżu, masła, kanapek. Kiedyś zastępowały w kuchni drogi szafran. Jadalne są także młode liście nagietka. Nagietków używano głównie jako naturalnego barwnika potraw oraz przyprawy poprawiającej wzrok.

Nagietek lekarski jest mało wymagający. Źle rośnie, gdy ma bardzo sucho i za mało słońca.

Termin siewu

Nagietki lekarskie zwykle sieje się od marca do czerwca. Jednak można je siać nawet cały sezon, czyli od marca do października. Nagietki to pewniaki, które zawsze dobrze rosną.

Jedynie w miesiącach letnich, zwłaszcza w sierpniu, bywa tak sucho, że kiełkują i rosną słabo. Nagietki posiane jesienią wschodzą dopiero wiosną następnego roku.

Jeśli z nagietków mają być zebrane nasiona na kolejny rok, trzeba je posiać najpóźniej w czerwcu.

Nasiona nagietków wyglądają jak robaczki. Są duże, nieregularne. Nie mają tej samej wielkości.

Ziemia

Nagietek lekarski nie ma specjalnych wymagań. Gleba może być przeciętna, ale powinna być lekko wilgotna. Na zbyt suchych stanowiskach nagietek rośnie i kwitnie, ale słabo. Nagietki rosną dobrze np. w pobliżu rynien z dachu. Tam gdzie spływa z nich woda jest zawsze bardziej wilgotno.

Głębokość siewu

Nagietki sieje się na głębokość od 0,5 do 3 cm. Dobrze tolerują zarówno siew zbyt płytki, jak i za bardzo głęboki.

Nagietek sieje się na głębokość 0,5-3 cm.

Rozstaw nasion

Nagietki rosną dobrze nawet w dużym zagęszczeniu. Jednak wtedy są mniejsze i słabiej kwitną. Dlatego lepiej siać nasiona w odstępach co około 15-20 cm. Nasiona są duże, więc nie jest to trudne.

Jeśli nasiona wzejdą zbyt gęsto, nadmiar siewek trzeba usunąć. Można je przesadzić w inne miejsca (nagietek dobrze znosi przesadzanie).

Kiełkowanie

Nagietek kiełkuje po 7-10 dniach. Szybciej, jeśli ma ciepło – co najmniej 10 stopni Celsjusza.

Gdzie siać

Rabaty kwiatowe, warzywnik, donice (duże). Nagietki szybko rosną i zakwitają. To świetny kwiat, by szybko (i tanio) zakryć puste miejsce w ogrodzie, np. po wykopanych w czerwcu tulipanach. Gdy nie ma innego pomysły na rabatę albo niskie obwódki, nagietek jest niezawodny.

W warzywniku nagietki warto siać obok np. buraków. Chronią je bowiem przed nicieniem mątwikiem.

Stanowisko

Nagietek lekarski lubi mięć „głowę” w słońcu, ale korzenie w lekko wilgotnej ziemi. Toleruje półcień.

Mrozoodporność

Wytrzymuje przymrozki do około minus 5 stopni Celsjusza.

Warto wiedzieć 


  • Nagietek lekarski bardzo łatwo się rozsiewa, często wręcz zachwaszczając ogród. Dlatego na kompost lepiej nie wyrzucać roślin z zawiązanymi nasionami, także jeszcze zielonymi (bo dojrzeją w kompoście).
  • Nagietki lekarskie mają właściwości antyoksydacyjne, ale nie wszystkie odmiany takie same. Duża aktywność antyoksydacyjną mają np. odmiany Geisha Girl i Mandarin.
  • Inne nazwy nagietka lekarskiego: miesiączek, miesięcznica, nogietek, paznokietek, stulik.
Nasiona nagietków łatwo się rozsiewają w ogrodzie. Można je także zebrać i posiać.





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...