Translate

Zakładanie trawnika – przepis z 1881 roku

Trawniki sprzed wieków ciągle zachwycają trwałością i zielenią. Jak dawni ogrodnicy je zakładali? Prosty przepis zamieścił „Ogrodnik Polski” w 1881 r.

Stare trawniki często mają dziesiątki lat i ciągle są ładne.

Zakładanie trawników w „Ogrodniku Polskim” opisał Franciszek Szanior (1853-1945) - jeden z najlepszych polskich ogrodników. Pracował m.in. w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie, był głównym ogrodnikiem Warszawy. To on zakładał np. Park Ujazdowski czy Park Skaryszewski.

Francieszek Szanior na pewno był świetnym ogrodnikiem. Oto jego przepis na trawnik:

1. Trawnik zakłada się wczesną wiosną. Jeśli ziemia odmarznie, trawę siać już przed marcem, a najpóźniej w kwietniu.

2. Zanim posieje się trawę, można wcześniej ewentualnie wysiać jęczmień. Gdy się zazieleni, sieje się trawę. Jęczmień cieniuje wschodzą trawę. Ginie po trzecim koszeniu trawnika.

Trawnik fantazyjny w słońcu

3. Dzień siewu trawy powinien być bezwietrzny, by wiatr nie rozwiewał nasion.

4. Trawę na małych trawnikach siać gęsto - „nasiona bez mała pokrywać winny całą ziemię”. Duże trawniki zaś obsiewa się rzadziej pośrodku, a gęściej – na brzegach. Gęściej trzeba siać, jeżeli trawnik jest zakładany z jednego gatunku trawy. Rzadziej sieje się mieszanki traw.

5. Posiane nasiona trawy przysypać dobrą ziemią inspektową albo kompostową. Grubość warstwy – 1 cm. Następnie uklepać powierzchnię trawnika, np. ubijakiem zrobionym z deski.

6. Jeżeli brak jest ziemi do przykrycia nasion (patrz punkt 5), powierzchnię, na której są posiane nasiona, podziobać grabiami, najlepiej jak najgęściej. Chodzi o to, by jak najwięcej nasion zagłębiło się w ziemi. Następnie powierzchnię trawnika udeptać nogami albo walcem.

Trawnik w półcieniu

7. Trawa wschodzi po 10-14 dniach. Do czasu wzejścia najlepiej trawnika wcale nie podlewać, bo w ten sposób łatwo wypłukać nasiona i zniszczyć siewki.

8. Pierwsze pielenie, jeśli jest potrzebne, można wykonać, gdy „źdźbło jest tak długie, że zaczyna się zginać”. Po trawniku nie chodzi się bezpośrednio butami, bo w ten sposób powstają w nim dziury. Trzeba ułożyć deskę i po niej chodzić.

9. Podczas intensywnego wzrostu trawy, trzeba ją podlewać. Najlepiej do godz. 10 rano oraz od godz. 17 po południu.

10. Pierwsze koszenie można zrobić, gdy trawa ma około 10 cm wysokości. Najlepszy jest pochmurny dzień albo wilgotny ranek. Pierwszy pokos można zostawić na trawniku, by chronił delikatne źdźbła przed nadmiernym słońcem. Kolejne pokosy trzeba koniecznie usuwać.

11. Po każdym koszeniu, zwłaszcza w pierwszym roku, warto trawniki walcować. Młody trawnik trzeba koniecznie skosić przed zimą.

12. Dawniej, gdy trawnik tracił „zieloność”, zasilano go przefermentowaną gnojówką, np. z guano. Proporcje: 1 część guano na 100 części wody.

Trawnik o aksamitnej, delikatnej runi.


Jaką trawę wybrać?


  • Mieszanka traw na miejsca słoneczne: życica trwała (ok. 70%) oraz kostrzewa murawowa, grzebienica pospolita, wiechlina łąkowa, tomka wonna
  • Mieszanka traw na miejsca półcieniste: grzebienica pospolita, kostrzewa murawowa, życica  trwała, wiechlina łąkowa, wiechlina gajowa
  • Mieszanka na miejsca wilgotne: mietlica olbrzymia, kostrzewa murawowa, życica trwała, tomka wonna
  • Mieszanka na trawniki delikatne: kostrzewa czerwona i wiechlina łąkowa


Groch – jak uprawiać w donicach

W donicach groch sieje się w marcu i do połowy kwietnia. Nie jest wymagający. Lubi słońce i umiarkowane podlewanie. Potrzebuje podpór.

Groch bardzo dobrze rośnie w donicach. Ta została zrobiona z pojemnika budowlanego z hipermarketu. 

Groch świetnie rośnie w donicach, np. na balkonie i tarasie. Można go traktować jako warzywo ozdobne, bo ładnie się pnie po podporach i kwitnie. To doskonałe warzywo balkonowe także dla początkujących.

Groch powinien być siany w marcu oraz do połowy kwietnia. Wtedy rośnie zdecydowanie zdrowiej i bujniej bo rzadziej atakują go szkodniki. Choć wygląda na delikatny, lubi chłód i dobrze znosi przymrozki. 

W donicach groch najlepiej uprawiać na zielone strąki, a nie - suche nasiona. W ciągu 60-70 dni od siewu trzeba po prostu trzeba zjeść strąki. Następnie obciąć nożyczkami część nadziemną (korzenie zawierają azot) i posadzić w tej samej ziemi coś innego, np. kwiaty, pomidory, ogórki, paprykę.

Groch nie jest warzywem na cały sezon.😊Po zebraniu strąków groch stopniowo zasycha.

Strąki grochu z uprawy doniczkowej.

Uprawa grochu w donicach:


1. Słoneczne miejsce

Groch uwielbia słoneczne stanowiska. Do uprawy najlepszy są balkony od południa lecz mogą być również od wschodu i zachodu.

2. Wielkość donicy

Donica dla grochu powinna być wielkości i głębokości wiaderka, czyli mieć co najmniej 10 litrów pojemności. Warto w nią zainwestować. Po zbiorze grochu ziemia nadaje się do innych, późniejszych warzyw, np. papryki.

Jeśli donica jest bardzo duża, razem z grochem można siać np. rzodkiewkę albo koper ogrodowy.

3. Ziemia

Groch ma małe wymagania co do ziemi. Dobrze rośnie dobrze nawet w przeciętnej ziemi z hipermarketu. Mile widziany jest dodatek kompostu.

Groch dobrze plonuje w donicach nawet w przeciętnej ziemi.

4. Termin siewu

Groch sieje się wcześnie – cały marzec oraz do połowy kwietnia. Nie należy się przejmować, że w nocy są przymrozki, pada śnieg, jest zimno. Groch to lubi.

Groch wytrzymuje bez szkody mróz do minus 6 stopni Celsjusza. Gdy zapowiadane są większe przymrozki, donicę z grochem można przykryć np. kartonowym pudełkiem.

Groch sieje się od razu na miejsca stałe. Głębokość siewu - 4 cm. Można siać gęsto, a nawet bardzo gęsto – nasiona umieszcza się pojedynczo w dołkach co 2-10 cm.

Pierwsze zielone listki pojawiają się po 5-10 dniach. Jeśli są przymrozki, wschodzenie grochu trwa kilka dni dłużej. Ogólnie groch wschodzi już w temperaturze 1-2 stopni Celsjusza.

Wschodzący groch nie boi się przymrozków.

5. Podpory

Są niezbędne. Odmiany grochu sprzedawane w sklepach ogrodniczych zwykle mają po 70-90 cm wysokości. Podpory nie muszą być wysokie ani bardzo mocne. To mogą być np. bambusowe kratki czy zwykłe patyki przyniesione ze spaceru.

6. Podlewanie

Groch lubi umiarkowane podlewanie. Najwięcej wody potrzebuje podczas wschodzenia, kwitnienia i zawiązywania strąków.

Ziemia nie może być jednak za mokra. Wtedy groch może po prostu zgnić.

7. Nawożenie

Nie ma potrzeby.

Warto wiedzieć


  • Groch ma kwiaty białe, żółtawe albo fioletowe. Odmiany z fioletowymi kwiatami to zwykle odmiany pastewne. Najsmaczniejsze są strąki zawiązane z kwiatów białych i żółtawych.
  • Najsłodsze nasiona i strąki mają odmiany cukrowe grochu, np. Ambrosia. Odmiany łuskowe też są słodkie na zielono lecz mniej. Są świetne do dań duszonych, np. odmiana Walor.

Groch kwitnący na biało zawiązuje pyszne w smaku strąki.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...