Gnojówki roślinne robi się z chwastów wyrwanych w ogrodzie, np. mniszka lekarskiego i skrzypu. Rośliny na gnojówki można też zbierać podczas spacerów czy wycieczek rowerowych. Z takich wypadów przywożę rowerem np. dziki bez czarny oraz pokrzywę.
Doskonałe gnojówki można też zrobić z roślin ogrodowych, które nadmiernie się rozsiewają, np. roszponki i ogórecznika.
Gnojówka z mniszka lekarskiego z kwiatami. |
Gnojówek roślinnych można używać do:
- Nawożenia
- Regeneracji zniszczonej ziemi, np. po powodzi czy wypalaniu traw
- Przyśpieszania kompostowania
- Na choroby i szkodniki
Gnojówka z pokrzywy. |
Gnojówki roślinne robię od lat. Zawsze lubiłam zbierać zioła na łąkach, dawnych bagnach, wrzosowiskach. Nie wiem, jak to robiłam, ale w szkole podstawowej potrafiłam na ziołach zarobić na kieszonkowe.😉
Zebrane zioła nie zawsze byłam w stanie wysuszyć, bo np. psuła się pogoda. Wtedy robiłam z nich mikstury do nawożenia roślin. Albo posypywałam grządki za słabo wysuszonym skrzypem czy pokrzywą. Miałam wtedy ogródek 2 na 2 metry kwadratowe.😎
Kiedy zaczęłam pisać o gnojówkach roślinnych na Niepodlewam, posypały się pytania Czytelników – o rozcieńczanie, zapach, terminy stosowania, łączenie składników, mieszanie, przykrywanie….
Te pytania były inspiracją do napisania ebooka: Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów.
Gnojówka z glistnika jaskółcze ziele. |
Gnojówki roślinne to świetny zamiennik dla gnojówek z oborników zwierzęcych. Nie każdy – z różnych względów – chce lub może ich używać. Co ważne: gnojówki roślinne działają.
Ebook Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów dostępny jest w sklepie Niepodlewam. Ma trzy wersje na:
- Smartfon
- Laptop
- Czytnik ebooków
Cyfrowe wersje książki to większa wygoda wyszukiwania. Wystarczy kliknąć w spisie treści np. czosnek czy pokrzywa, a przepis pokazuje się automatycznie.
Na końcu ebooka jest zestawienie gnojówek pod względem zastosowania. Tu także wystarczy kliknąć, by przepis pokazał się automatycznie.
Polecam mój ebook Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów.😇
Gnojówki roślinne są tanie, proste i faktycznie wszystko na nich pięknie rośnie. Naturalnie i zdrowo.😎
Rośliny na gnojówki często zbieram w czasie rowerowych wojaży. |
👍
OdpowiedzUsuńDzień dobry. Gdzie jest Pani post o fiołkach wonnych. I czy podzieli się Pani sadzonkami fiołka wonnego w Gdańsku ? Dziękuję za odpowiedź.
OdpowiedzUsuńTutaj:
Usuńhttps://niepodlewam.blogspot.com/2013/05/fioek-wonny.html
To był jeden z pierwszych postów na blogu. Miło, że ktoś pamięta:)
Moim zdaniem do Gdańska lepiej wysłać nasiona, a nie sadzonki. Wystarczy rozrzucić i rosną. Moje fiołki są pancerne. Odporne na suszę:) Proszę się przypomnieć za jakieś 3-4 tygodnie. Wyślę za zaliczeniem pocztowym.